Sociální poradna

V rámci sociální poradny, vám odpovídají zaměstnanci a spolupracovníci sociální služby AL PASO, Oblastní charity Třebíč.  Jsme velmi vděční za tuto možnost profesionální spolupráce. Na kolegy se můžete obracet s dotazy na věci týkající se sociální situace odsouzených, jejich dětí a rodin, také k zajištění bydlení, zaměstnání i rady týkající se provázení blízkých i vězněných osob. Své dotazy můžete psát v diskuzi níže, případně na mail alpaso@obase.cz.

151 komentáře v “Sociální poradna

 • Alexander

  (8.2.2022 - 9:00)

  Dobrý den,
  Prosím odesílal jsem mail na alpaso@obase.cz ale asi se k nikomu nedostal. Můžete mi prosim případě dat jinou adresu kde by mi nekdo mohl prosim pomoci? Moc dekuju

  • obase.cz

   (10.2.2022 - 17:08)

   Dobrý den. Napište prosím na ondra@obase.cz

   • Petra

    (4.7.2022 - 11:59)

    Dobrý den. Chci se zeptat. Když chci za přítele vyřizovat různé právní věci potřebuju asi plnou moc. Jak se toto dělá když je ve výkonu trestu? Je nějaký formulář který bych někde získala a jemu to poslala k podpisu?? Děkuji za info Tichá

    • obase.cz

     (8.7.2022 - 16:34)

     Dobrý den. Obecná plná moc pro zastupování v právních věcech je dostupná na několika serverech. Zadejte do Google. Pokud ale chcete mít jistotu, že bude přijata, ne potřeba, aby byl jeho podpis ověřený. To je nutné zařídit přes věznici. O.

 • Lucie

  (25.2.2022 - 20:34)

  obase.cz píšu vám soukromí email

  • Kristýna

   (22.5.2022 - 8:14)

   Dobrý den chtěla jsem se zeptat prosím jak je možné abych návštěvu za sklem neměla. Přítel nachcal takže návštěvu budeme mít za sklem naše dcerka 3leta ho neobjala ani nebyla v jeho naruci 2roky je to hodně dlouhá doba je nějaká možnost napsat aby se uskutečnila normální návštěva

 • Kateřina

  (24.3.2022 - 1:12)

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaktože vězni po návštěvách čekají takové nehorázné kontroly? Aby se svlékali, dělali dřepy? To nějaká aspoň trochu důstojnosti vážně neexistuje? Jak jsem se toto dozvěděla, tak mi to nedá klidné spaní…

  • Barbora

   (19.5.2022 - 20:54)

   Dobrý den, můžete mi poradit jak to chodí když je druh ve výkonutrestu, má exekuci, z platu co má za práci ve veznici se mu strhává minimální částka na exekuci, má právo exekutor přijít na trvalý pobyt odsouzeného a zabavovat vybavení v domácnosti?Když druh nemá žádný majetek? Děkuji za odpověď

   • obase.cz

    (19.5.2022 - 21:02)

    Dobrý den ano přijít může. O.

 • Petra

  (25.3.2022 - 18:23)

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat ohledně sestřenici která je od 8.2.2022 ve výkonu trestu. Jedná se o to že do nástupu do výkonu trestu měla v péči 3 děti – 4, 8 a 10let, které po nástupu převzal jejich otec. Podle nás není schopný se o děti starat – máme zažádáno o děti do dočasné pěstounské péče, nyní řešíme přes soud a Ospod. Nic méně, po nástupu matky do výkonu trestu jsou děti i ona bez jakéhokoliv kontaktu. Otec když zjistil že bude moc matka každý den volat, tak rychle změnil dětem telefonní čísla, a odmítá nám je dát nám i jí. To samé nemají žádný písemný kontakt ( ač při první soudním stání o svěření dětí do naší péče, na něj paní soudkyně apelovala aby udržovali děti aspoň písemný kontakt) za další týden když jsem se ptala zda ji aspoň děti tedy píší dopisy nebo kreslí obrázky, tak mi řekl že né a že to není jeho povinnost. Sestřenice jim píše minimálně 1x týdně každému zvlášť, podle nás ale nejspíš poštu dětem nedává a zatajuje ji. Návštěvu zatím ještě neměla, ale pokud bude tak pochybuji že nám děti na návštěvu dá.

  Prosím o informaci zda se s tím dá něco dělat?
  Moc Vám děkuji za Váš čas i ochotu

  • AL PASO

   (28.3.2022 - 10:38)

   Dobrý den Kateřino,
   na Vaši otázku Vám bohužel nedovedu odpovědět. Určitě je to z důvodu kontroly, zda odsouzený něco nepronáší, ale jakým stylem se to provádí, to opravdu nevím.
   S pozdravem AL PASO Vysočina

  • AL PASO

   (28.3.2022 - 10:51)

   Dobrý den Petro,
   nemohu Vám říct jak to přesně po právní stránce je, ale dětem ve styku a kontaktu s matkou určitě bránit nesmí. Je dobře, že jste to začali řešit přes OSPOD, tam Vám jistě poradí nejlépe.
   Přeji Vám hodně štěstí AL PASO Vysočina

 • kveta

  (8.4.2022 - 16:26)

  Dobrý den,
  Rada bych Vas poprosila o radu….
  můj druh který byl před pár dny přeřazen do věznice Plzen Bory byl přidělen na oddělení kde se mohl pohybovat po oddělení a teď ho dali na uzavřené oddělení kde bude zavřený na 22.hodin a bude mít nárok jen na hodinu denně tv a hodinu na vycházku .co se týče telefonování tak bude moct jen jednou denně a to brzo ráno.Vubec nechápeme proč tam byl dán,nic neudělal ,vedení mu akorát řeklo že prý nařízení s dřívější věznice ,já vůbec nevím co mám očekávat od toho že je ve 3 differenci. Myslíte si že kdybych napsala řediteli věznici a požádala ho vysvětlení že by mi odpověděl? Já četla celý vnitřní řád ale tam není přesně rozepsány co může a nemůže v každé differenci .

  • AL PASO

   (5.5.2022 - 8:27)

   Milá Květo,

   omlouvám se, že odepisuju s takovým zpožděním, ale pokoušela jsem se Vám poslat odkaz, a tam pak dlouho trvá schválení. Napíšu Vám to tedy takhle. Na našich stránkách nahoře na liště si najeďte na sekci Rady a pomoc ve vězení, potom vyberte výklad pojmů, potom diferenčka, a nakonec více zde. Tam se dozvíte vše důležité. Obávám se totiž, že oslovíte-li přímo vedení věznice, nikdo Vám neodepíše.

   přeji hodně sil AL PASO Vysočina

 • Monika

  (18.4.2022 - 6:24)

  Dobrý den,
  Rada bych se vás zeptala o radu ? Je možné se obrátit na řediteli veznice ohledně sdílení informací o druhovi a jeho přemístění na uzavřený oddíl?

  • obase.cz

   (19.4.2022 - 20:13)

   Dobrý den. Ano, ale přítel se sdělením informace musí souhlasit. Musí Vám vypsat plnou moc. O.

 • Sandra

  (10.6.2022 - 13:12)

  Dobrý den, nevím kam se mám stimhle obrátit. Manžel je od ledna ve výkonu trestu. Teď jsem mu šla udělat odhlašku na poplatek české televize. Bylo mi řečeno že od ledna do června musí zaplatit i přesto že je ve výkonu trestu. Je tohle vůbec možné? Děkuji

  • AL PASO

   (22.6.2022 - 12:02)

   Dobrý den Sandro,

   Česká televize má zřejmě nějaké lhůty na poplatky, podle toho, co píšete to vypadá, že se jedná o půl roční lhůty a jestliže Vám říkají, že tento půl rok ještě musíte doplatit, bude to nejspíš pravda a ani vy ani já s tím nic nezmůžeme.

   pěkný den AL PASO Vysočina

 • PETR

  (9.7.2022 - 12:56)

  DOBRY DEN NASTUPUJI K VAM 14.7 JSEM V INVALIDNIM DUCHODU 3 STUPNĚ A MAM OCHRNUTOU CELOU PRAVOU STRANU ,ČEKA MĚ PROSÍM REHABILITACE KTEROU MAM NAŘIZENOU NEKOLIKA LEKAŘI?

 • Á.N.

  (12.7.2022 - 13:51)

  Hezký den,
  prosím o odpověď a informace.
  1. Pokud chce vězeň požádat o přemístění do jiné věznice, ale v tuto chvíli není ve své kmenové věznici musí se nechat přemístit do své kmenové věznice a tam žádat? Nebo může žádat z věznice kde je nyní? Vychovatel tvrdí, že lze pouze v kmenové věznici, ale nám se to nezdá.

  2. Pokud vězeň během VT musí být hospitalizován z důvodu velmi špatného stavu a dojde k tomu, že je mu v nemocnici napsána medikace, může ji po návratu do věznice vězenský lékař změnit? Za jakých podmínek případně prosím?

  Předem děkuji za odpovědi.

 • AL Paso

  (3.8.2022 - 11:00)

  Dobrý den, pokusím se odpovědět na Vaše dotazy.

  1. Vychovatel má skutečně pravdu, odsouzený musí žádat o přemístění u své kmenové věznice.
  2. Otázka je velmi obecná a tudíž obecná bude i odpověď. Ošetřující vězeňský lékař medikaci může změnit na základě stavu klienta, je možné že lék po nějaké době pacientovi nevyhovoval a musela být medikace změněna, vždy však musí situaci řešit tak aby nedošlo ke zhoršení nebo ohrožení zdraví pacienta. Předpokládám, že změna medikace byla lékařem odůvodněna, případně konzultována s nemocnicí. Opravdu nevím podrobnosti, takže nelze jednoznačně odpovědět. Lékař vždy musí ctít Hippokratovu přísahu.

  Pěkný den AL PASO Vysočina

 • Zuzana

  (20.8.2022 - 23:36)

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli se nový zaměstnavatel po propuštění z vtos (kde jsem byla zaměstnaná) dozví o mém trestu, popř. odkud. Děkuji

 • Marcela

  (28.9.2022 - 15:16)

  Dobrý den,je možné aby byl vězen propuštěn do domácího vězení a jak popřípadě sepsat žádost
  Děkuji

  • obase.cz

   (29.9.2022 - 16:54)

   Dobrý den. To už možné není. O.

 • Anonym

  (20.11.2022 - 22:56)

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to je se sociálním kapesnym (100kc). Kdy má na to vězeň právo. Děkuji.

  • AL PASO Vysočina

   (22.11.2022 - 11:21)

   Dobrý den,
   web https://www.vscr.cz/ říká toto : Sociální kapesné ve výši 100,- Kč pro nepracující odsouzené. Pokud nemají odsouzení v měsíci žádný příjem, mají nárok na sociální kapesné, které mohou použít k nákupům, platbám za regulační poplatky, léky .
   Tedy na sociální kapesné by měl mít nárok, ten kdo nemá žádný příjem.
   Ovšem pokud někdo pobírá důchod a má exekuce, tak je mu zabaven celý důchod a na kapesné nemá nárok, protože pobírá důchod.
   s pozdravem AL Paso

  • AL PASO Vysočina

   (22.11.2022 - 11:26)

   Dobrý den,
   web https://www.vscr.cz říká toto: Sociální kapesné ve výši 100,- Kč pro nepracující odsouzené. Pokud nemají odsouzení v měsíci žádný příjem, mají nárok na sociální kapesné, které mohou použít k nákupům, platbám za regulační poplatky, léky.
   Pokud tedy odsouzený nemá žádný příjem, měl by mít na kapesné nárok.
   Ovšem pokud někdo pobírá důchod a má exekuce, tak je mu zabaven celý důchod a na kapesné nemá nárok, protože pobírá důchod.

   S pozdravem
   AL Paso

 • Jitka

  (25.12.2022 - 11:18)

  Dobrý den je to už týden co mi vzali přítele do vazební věznice Litoměřice dostal áčko nevím co to znamená. Teď ve čtvrtek mi od něj přišel dopis s prosbou o dobití kreditu tak jsem to hned dobila přes moje telio dnes je neděle a on se mi ještě neozval telefonicky prosím o radu jak to bude může volat z vazby furt nebo je to omezené? A i víkend může volat? On je zatím obviněný ne odsouzený.dekuji za odpověď. Jitka

  • obase.cz

   (27.12.2022 - 22:08)

   Dobrý den. Volat může podle možností dozorců. Pokud je na vazbě, tak to je složitější, protože se k telefonu musí navádět. O.

 • Karolína

  (2.2.2023 - 20:48)

  Dobrý den, prosím ráda bych se zeptala, na koho se můžeme obrátit pro příslib zaměstnání pro PP. Bývalý zaměstnavatel příslib nedá, a v žádném zaměstnání nedostane příslib, pokud ho první neuvidí a nemá jistotu, že PP klapne. Jsou prosím nějaké konkrétní organizace, které po spolupráci s vězněm dokáží přislib zajistit během pobytu ve vězení? Jedná se o Valdice. Děkuji za případné rady, jak se tahle situace řeší, na PP měl možnost v roce 2020, na podzim 2022 jsme zkusili první PP – bylo zamítnuto z důvodu nezajištěného zaměstnání, jinak bylo vše v pořádku zajištěno, jedná se o prvotrest. Jsme z toho zoufalí, protože žádný budoucí zaměstnavatel nám nechce dopředu příslib zajistit bez záruky nástupu do práce pokud by PP nevyšlo. Děkuji moc za případné rady.

  • AL PASO Vysočina

   (3.2.2023 - 12:13)

   Dobrý den
   Příslib k PP je vhodné řešit přes nějakou organizaci již během výkonu trestu. Sociální pracovník by měl odsouzenému poradit a dát mu kontakty na tyto organizace (např. AL PASO Vysočina, Lighthouse, Rubikon, Za Branou, Volonté, Mezionárodní vězeňské Společenství…) Avšak není to hned tak, že po prvním kontaktu Vám ihned zašlou potvrzení. Je vhodné a potřebné pravidelně s organizacemi komunikovat a cíleně se snažit vybudovat stabilní plán po propuštění. Ať tedy Kontaktuje nějakou z organizací a zkusí navázat spolupráci a třeba se zadaří i příslib k PP .

   • Karolína

    (3.2.2023 - 12:36)

    Děkuji moc za informaci a přeji Vám hezký víkend .

  • obase.cz

   (4.2.2023 - 20:27)

   Dobrý den. Zaměstnavatel může dát podmíněný příslib formou smlouvy o smlouvě budoucí. Pokud by vězně nepropustili nebude vázán. Na Vašem místě bych se obrátil na některou z pracovních agentur. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.