Trest odnětí svobody je běžně využívaný trest udělovaný soudem, při kterém je odsouzený přinucen strávit určenou dobu na určeném místě, obvykle ve státním vězení, eventuálně domácím vězení, kde je velmi omezen na osobní svobodě. Trest odnětí svobody se obvykle považuje za humánní, byť je někdy zařazován mezi tělesné tresty.
Trest odnětí svobody může být jak časově přesně vymezen, tak může být doživotní. V takovém případě je v mnoha zemích nejvyšším trestem, který soud může udělit (pokud je v daném státě zrušen trest smrti). V České republice může být udělen do maximální výše 20 let, ledaže je mimořádně zvýšen, je uložen pachateli trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny, nebo jestliže jde o tzv. výjimečný trest.
Výkon trestu lze podmíněně odložit, stejně jako už z jeho výkonu podmíněně propustit.
Hlavním cílem trestu odnětí svobody je výchovné působení na pachatele trestného činu, dosažení změny struktury v jeho chování žádoucím způsobem a jeho zdárná reintegrace do intaktní společnosti.
Jeho život najednou podléhá řadě předpisů, je nucen podřídit se pravidlům a autoritě zaměstnanců. Ze svého života se najednou ocitá ve společnosti dalších vězňů, tedy lidí, jejichž společnost nevybral. S tímto soužitím mají problémy zpravidla lidé, kteří se nacházejí ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé a kterým adaptace na vězeňské podmínky činí nemalé problémy.
Realizace tohoto procesu, je v prostředí věznic prováděna jednak obecnými výchovnými metodami a jednak metodami zacházení s vězni (metodami stanovenými zákonem a dalšími normami), dále speciálními metodami zaměřenými na individuální i skupinovou formu práce s odsouzenými. Jedním z hlavních nástrojů realizace těchto speciálních metod jsou programy zacházení, které zahrnují souhrn pracovních, vzdělávacích, zájmových a speciálních aktivit.
Celé znění zákona zde zákon o výkonu trestu aktuální znění
Znění vyhlášky zde aktuální znění
15 komentáře v “Výkon trestu odnětí svobody”
Lenka
(10.3.2020 - 16:05)Dobrý den potřebovala bych se svámi spojit ohledně mého manžela Josefa Pecinu kdy bude propuštěn protože jsem nedostala od soudu vyrozumění.
Pecinová Lenka
Děkuji
Obase
(10.3.2020 - 16:17)Dobrý den, nerozumím, jak.bych vám mohl pomoci.
Veta
(19.11.2024 - 21:59)Dobry den jmenuji se Věra Tóthová a chtěla bych se zeptat na pár věcí
obase.cz
(5.12.2024 - 13:28)Tak se ptejte.
Sandra
(27.1.2021 - 19:32)Dobrý den chci se zeptat může se stát že přítel nedostane mareni úředního rozhodnutí žádný papír neprevzal ani nic nepodepisoval to mu ve věznici řekla psycholožka je možný že si odsedi jen ten trest 10 měsícu má nepodminene a může jít na půl trestu ven je tam od ledna děkuji za odpověď
obase.cz
(29.1.2021 - 16:49)Dobrý den ano je to možné. O.
Sandra
(1.2.2021 - 17:45)Takže na půlku trestu se může dostat ven? I když to má nepodminene? Děkuji za odpověď ale neprevzal fakt žádný dopis o nástupu jen převzal že má odnětí svobody na deset měsíců nepodminene ale nevěděl kdy měl nastoupit jinak děkuji to mu řekli ve věznici a jestly je to možné tak jsem ráda
obase.cz
(2.2.2021 - 7:48)Dobrý den. Ano každý odsouzený má ráno požádat po uplynutí určitého času o podmíněné propuštění. Admin
Sandra
(8.3.2021 - 22:07)Dobrý večer chci se ještě zeptat zda mu může přít přítelovi naky trest po tom trestu co tet vykonává Teda jak třeba nenastoupil a byl dodán vychovatel mu řek jen tich 10 měsícu děkuji
obase.cz
(9.3.2021 - 19:05)Dobrý den. Ano pokud byl dodán do výkonu trestu a nenastoupil dobrovolně. Pravděpodobně mu něco přidají. O.
Pavla
(23.4.2022 - 15:31)Dobrý den, může se bachař postarat o prodloužení trestu pro vězně? Bylo to po nějakém slovním incidentu. Děkuji P.
obase.cz
(23.4.2022 - 20:29)Dobrý den. Legálně ne. O.
Aneta
(5.9.2023 - 23:25)Dobrý den,
Mám partnera ve VTOS t.č. ve Věznici v Pardubicích. Za jakých podmínek ho ho z klasického oddělení můžou přesunout na oddělení pro problémové odsouzené?
obase.cz
(10.9.2023 - 20:53)Dobrý den. Pokud je problémový. O.
Luboš
(6.5.2024 - 14:44)Dobrý den. Prosím o zodpovězení dotazu. Nejbližší rodinný příslušník byl pravomocně odsouzen k výkonu trestu na 5 roků za daňový delikt. Trpí ale těžkou formou klaustrofobie a nesnáší stísněné prostory a stavy. Jen pro příklad, před několika lety měl zlomenou ruku a po třech dnech si musel sám sundat sádru. Už to sevření prostě nešlo vydržet. Nikdy nikam neletěl, nejezdí výtahem, metrem, atd atd. Soud lékařský posudek ignoroval s tím, že pokud jezdí autem, zvládne i celu. Existuje nějaká možnost odkladu ze zdravotních důvodů? Zde jde skutečně nejen o zdraví, ale doslova o život.
Děkuji