Co říká zákon § 331 trestní řád a § 88 trestní zákon
Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody
(1) Soud může odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného, a
a) odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody, nebo
b) odsouzený, jenž nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin,
1. kterým byla nebo měla být způsobena smrt, nejde-li o trestný čin zabití podle § 141 odst. 1,
2. kterým byla nebo měla být způsobena těžká újma na zdraví,
3. jehož znakem je spáchání na těhotné ženě nebo na dítěti,
4. který spáchal jako člen organizované skupiny, ve spojení s organizovanou skupinou nebo ve prospěch organizované zločinecké skupiny, nebo zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině (§ 361),
5. který spáchal v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání teroristického trestného činu, trestného činu účasti na teroristické skupině (§ 312a), financování terorismu (§ 312d), podpory a propagace terorismu podle § 312e odst. 3 nebo vyhrožování teroristickým trestným činem (§ 312f), nebo
6. který je uveden v hlavě třetí, sedmé, deváté, dvanácté a třinácté zvláštní části tohoto zákona nebo v odstavci 4,
a který dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, vykonal alespoň třetinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.
(2) Jestliže odsouzený za přečin prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba, může ho soud podmíněně propustit na svobodu i předtím, než vykonal část trestu odnětí svobody vyžadovanou pro podmíněné propuštění podle odstavce 1. Soud nevyhoví návrhu ředitele věznice na podmíněné propuštění odsouzeného na svobodu, jen je-li zjevné, že by odsouzený po propuštění na svobodu nevedl řádný život.
(3) Soud při rozhodování o podmíněném propuštění odsouzeného za zločin přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem nebo zda vydal bezdůvodné obohacení získané trestným činem. Jestliže odsouzený vykonával ochranné léčení před nástupem výkonu trestu odnětí svobody nebo v jeho průběhu, přihlédne soud i k projevenému postoji odsouzeného k výkonu ochranného léčení.
(4) Osoba odsouzená za trestný čin vraždy (§ 140), zabití podle § 141 odst. 2, těžkého ublížení na zdraví podle § 145 odst. 3, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení podle § 149 odst. 4, nedovoleného přerušení těhotenství bez souhlasu těhotné ženy podle § 159 odst. 3, 4, neoprávněného odebrání tkání a orgánů podle § 164 odst. 3, 4, obchodování s lidmi podle § 168 odst. 4, 5, zbavení osobní svobody podle § 170 odst. 2, 3, zavlečení podle § 172 odst. 2, 3, loupeže podle § 173 odst. 3, 4, braní rukojmí podle § 174 odst. 3, 4, vydírání podle § 175 odst. 3, 4, znásilnění podle § 185 odst. 3, 4, pohlavního zneužití podle § 187 odst. 3, 4, obecného ohrožení podle § 272 odst. 2, 3, nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 4, získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem, civilním plavidlem a pevnou plošinou (§ 290), zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny podle § 292 odst. 3, vlastizrady (§ 309), rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312), sabotáže (§ 314), vyzvědačství podle § 316 odst. 3, 4, válečné zrady (§ 320), násilného překročení státní hranice podle § 339 odst. 3, organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice podle § 340 odst. 4, genocidia (§ 400), útoku proti lidskosti (§ 401), apartheidu a diskriminace skupiny lidí (§ 402), agrese (§ 405a), přípravy útočné války (§ 406), styků ohrožujících mír (§ 409), použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje podle § 411 odst. 3, válečné krutosti (§ 412), perzekuce obyvatelstva (§ 413), plenění v prostoru válečných operací (§ 414) nebo zneužití mezinárodně uznávaných a státních znaků podle § 415 odst. 3, jakož i osoba odsouzená k výjimečnému trestu odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let (§ 54 odst. 2), mohou být podmíněně propuštěny až po výkonu dvou třetin uloženého trestu odnětí svobody, nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu.
(5) Osoba odsouzená k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí může být podmíněně propuštěna až po nejméně dvaceti letech výkonu tohoto trestu, nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu.
Co říká zákon
§ 331 trestní řád
Podmíněné propuštění
§ 331
(1) O podmíněném propuštění z trestu odnětí svobody rozhoduje soud na návrh státního zástupce nebo ředitele věznice, v níž se vykonává trest, na žádost odsouzeného nebo i bez takové žádosti, a to ve veřejném zasedání. Soud vyrozumí o konání veřejného zasedání o podmíněném propuštění z trestu odnětí svobody uloženého pro zločin i poškozeného, který o to požádal (§ 228 odst. 4). Žádost o podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody podle § 88 odst. 2 trestního zákoníku může obviněný podat jen, pokud k ní připojí kladné stanovisko ředitele věznice, že odsouzený prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba; jinak soud o takové žádosti nerozhoduje a vrátí ji obviněnému s poučením o nutnosti připojit k ní uvedené stanovisko ředitele věznice. Byla-li žádost odsouzeného o podmíněné propuštění zamítnuta, může ji odsouzený opakovat teprve po uplynutí šesti měsíců od zamítavého rozhodnutí, ledaže by žádost byla zamítnuta jen proto, že dosud neuplynula lhůta stanovená v zákoně pro podmíněné propuštění.
(2) Podmíněné propuštění může navrhnout též zájmové sdružení občanů, nabídne-li převzetí záruky za dovršení nápravy odsouzeného. Souhlasí-li s tím odsouzený, může zájmové sdružení občanů před podáním návrhu na podmíněné propuštění požádat ředitele věznice, v níž se vykonává trest, aby mu sdělil stav převýchovy odsouzeného.
(3) Navrhne-li podmíněné propuštění ředitel věznice, v níž odsouzený vykonává trest, nebo se k takovému návrhu připojí, může rozhodnutí o tom, že odsouzený se podmíněně propouští, učinit se souhlasem státního zástupce též předseda senátu.
(4) Na dožádání zájmového sdružení občanů o spolupůsobení při výchově podmíněně propuštěného se užije přiměřeně ustanovení § 329.
(5) Jestliže bylo rozhodnuto o podmíněném propuštění za současného vyslovení dohledu nad odsouzeným nebo rozhodl-li soud o podmíněném propuštění odsouzeného a současně mu uložil přiměřená omezení nebo přiměřené povinnosti směřující k tomu, aby vedl řádný život, užije se na postup při výkonu dohledu a kontrole chování odsouzeného přiměřeně ustanovení § 330a odst. 1. Bylo-li rozhodnuto, aby se podmíněně propuštěný odsouzený ve zkušební době zdržoval ve svém obydlí užije se na postup při výkonu této povinnosti přiměřeně ustanovení § 334b až 334e. Jestliže bylo rozhodnuto, aby podmíněně propuštěný odsouzený ve zkušební době vykonal práce ve prospěch obcí, státních nebo jiných obecně prospěšných institucí užije se na postup při výkonu této povinnosti přiměřeně ustanovení § 336 až 339. Pokud bylo rozhodnuto, aby podmíněně propuštěný odsouzený složil na účet soudu částku určenou na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti, může předseda senátu na žádost odsouzeného z důležitých důvodů
a) odložit složení této částky, a to na dobu nejvýše šesti měsíců ode dne, kdy rozhodnutí nabylo právní moci, nebo
b) povolit splácení této částky v měsíčních splátkách tak, aby byla celá zaplacena nejpozději do konce stanovené zkušební doby.
Související články:
- Podmíněné propuštění zeširoka
-
-
- Co zajistit před podáním žádosti o propuštění
- Co říká zákon
- Kdo může podat žádost o podmíněné propuštění
- Kdy je možné podat žádost o podmíněné propuštění
- Kam podat žádost o podmíněné propuštění
- Jak může soud rozhodnout
- Opakování žádosti o podmíněné propuštění
- Přeměna trestu odnětí svobody na trest domácího vězení
- Aktuální statistika podmíněného propuštění
- Vzor žádosti
-
237 komentáře v “Co říká zákon”
Anonym
(2.3.2021 - 21:16)Dobrý den potřebuji se poradit, mohu napsat soukromou sz?
obase.cz
(3.3.2021 - 23:36)Můžete.
Aja
(26.4.2021 - 10:43)Dobrý den,
pořád to nechápu s tím sdružením ( §331 odst.2), to se má přihlásit odsouzený k nějakému sdružení?
Jak takové sdružení najdu? děkuji za odpověď
obase.cz
(26.4.2021 - 20:00)Dobrý den. Nevím, co myslíte sdružením.
Aja
(26.4.2021 - 20:47)Myslím tohle:Podmíněné propuštění může navrhnout též zájmové sdružení občanů, nabídne-li převzetí záruky za dovršení nápravy odsouzeného. Souhlasí-li s tím odsouzený, může zájmové sdružení občanů před podáním návrhu na podmíněné propuštění požádat ředitele věznice, v níž se vykonává trest, aby mu sdělil stav převýchovy odsouzeného.
obase.cz
(27.4.2021 - 19:45)Dobrý den. Obvykle se jedná o nějaké sdružení, které odsouzeného dobře zná a je ochotné se za nej zaručit. O.
Marcela Dušková
(17.10.2021 - 2:26)Dobrý den prosím jaká je lhůta při podání žádosti o pp k vyžádání posudku od data stanovení čísla jednacího. Děkuji
obase.cz
(17.10.2021 - 21:06)Dobrý den. Žádná taková lhůta není. O.
Vanesa Pešková
(28.1.2022 - 11:50)Dobrý den chci se zeptat kdy může přítel požádat o půlku trestu když nastoupil 16.7 cervenec
obase.cz
(30.1.2022 - 19:50)Dobrý den. Vzhledem k tomu, ze nevím jak dlouhý má trest Vám neumím odpovědět. O.
Anna
(15.3.2022 - 19:07)Dobrý den přítel je prvo trest,dostal 17měs a teď si bude zádat o 1,3 má to pouze za alimenty,chování má dobré tam chodí do práce má i pochvali..Příslib bydlení mu pošlu,myslíte že má velkou šanci na propustění ? Věřím že se polepšil a alimenty platit bude.
Já vím že zalezí na soudě ale tak jestli si myslíte že by mohl mít šanci že by ho vážně propustili ? :O
obase.cz
(19.3.2022 - 23:58)Dobrý den. Šanci určitě má. O.
Lidka
(5.4.2022 - 16:48)Dobrý den,pritel dostal 3,5 roku za pěstování marihuany. Byl vícekrát trestany a má to myslím jako zvlášť závažný zločin.
Bude tam chodit do práce,pokud to bude možné a sbírat pochvaly. Bydlení má,příslib do práce Bude mít snad také. Nemá ani dluhy .
Má šanci po polovině trestu na PP ? Dekuji
obase.cz
(6.4.2022 - 20:27)Dobrý den. Ano určitě má šanci. O.
Iveta
(3.1.2025 - 22:48)Dobrý den chtěla jsem se zeptat manžel žádal o půlku trestu už 11.12.2024 podepsal veškeré papíry a půlka měla být podana ale doposud mu žádné vyrozumění nepřišlo. I když mu řekli že jednání by mělo být 7.1.2025 tak stále nic když se byl poptat v počítači ani nebyl zapsanej je možné že věznice to nepodala k soudu ? Dekuji za odpoved
obase.cz
(11.1.2025 - 20:59)Dobrý den. Možné ano, pravděpodobné ne. O.
Milan Novák
(27.4.2022 - 14:25)Dobrý den.
Můžu při jednání o podmíněného propuštění říct i Já jako bratr odsouzeného svůj názor a podpořit jeho propuštění u jednání?
Dekuji
obase.cz
(27.4.2022 - 20:56)Dobrý den. Soud by Vás mohl vyslechnout jako svědka, ale nebývá to zvykem. O.
Barbora
(3.6.2022 - 20:56)Dobrý večer. Může být u pp přítomen i poškozený? A jakej vliv má na rozhodnutí?
obase.cz
(5.6.2022 - 19:36)Dobrý den ano může, ale žádný vliv na rozhodnutí nemá. O.