Když musíte do vězení

Nástup do vězení

V první řadě je nutné zachovat chladnou hlavu a pokusit se přemýšlet racionálně. Řada lidí zpanikaří, přemůže je strach, nástup odkládá a nakonec je lapena policií a vše si jen zhorší.

Když nenastoupíte
– Budete mít další soud za maření úředního rozhodnutí a soudce Vám prodlouží trest (ti mírnější zpravidla přidávají měsíc za měsíc tzv. maření, tedy nenastoupení).
– Šance, že Vás pak pustí za dobré chování po polovině či třetině trestu, se dramaticky snižuje.
– V případě, že budete ve věznici, kde je možné pracovat i venku, máte značnou nevýhodu.
– Jednou Vás stejně chytí, nebudete připraveni a do vězení půjdete rovnou z ulice.

Nástupní věznice

Věznice Praha – Pankrác

 • obvody Prahy: 2, 3, 4, 8, 9 a 10
 • okresy: Benešov

Věznice Praha – Ruzyň

 • obvody Prahy: 1, 5, 6 a 7
 • okresy: Beroun, Kladno, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram a Rakovník

Věznice České Budějovice

 • okresy: Č. Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor

Věznice Plzeň

 • okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Tachov a Rokycany

Věznice Ostrov nad Ohří

 • okresy: Cheb, Sokolov a Karlovy Vary

Věznice Litoměřice

 • okresy: Chomutov, Litoměřice, Louny, Mělník, Most,a Ústí nad Labem

Věznice Teplice

 • okresy: Děčín a Teplice

Věznice Liberec

 • okresy: Jablonec nad Nisou, Liberec, Česká Lípa, Mladá Boleslav a Semily

Věznice Hradec Králové

 • okresy: Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Kolín, Kutná Hora, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou,Trutnov a Ústí nad Orlicí

Věznice Brno

 • okresy: Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Uherské Hradiště, Vyškov,  Žďár nad Sázavou, Břeclav, Hodonín, Jihlava, Třebíč a Znojmo

Věznice Ostrava

 • okresy: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Jeseník, Nový Jičín, Opava, Ostrava a Vsetín

Věznice Olomouc

 • okresy: Kroměříž, Olomouc, Prostějov, Svitavy, Šumperk, Zlín  a Přerov


Když nastoupíte
– Zásadní výhoda při pozdější žádosti o dřívější propuštění.
– Nesrovnatelné zvýšení důvěryhodnosti u vězeňských orgánů a jednodušší zaměstnání na nestřežených i venkovních pracovištích.
– Je pravděpodobné, že když se bude na začátku rozhodovat, do jaké věznice Vás po nástupu umístí, k tomuto faktu bude přihlédnuto a pojedete do té lepší (a že jsou mezi nimi sakra velké rozdíly).
– Ve vybraných věznicích i mnohem realističtější možnost dostat se v průběhu výkonu trestu na tzv. vycházku, popřípadě dokonce třeba i na několik dní domů.
– Připravíte si s sebou tašku s hygienou, trvanlivým jídlem, kávou a tabáky, což se Vám ve vězení bude hodit mnohem více, než si teď dovedete představit. Opravdu!!!
Pozor, je tady ještě i varianta, že nastoupíte později, než Vám bylo oznámeno. I když budete „venku“ třeba i o měsíc déle, nemělo by se Vám nic stát a nikdo by to neměl řešit. Jen Vás nesmí dříve chytit policie, jinak automaticky maříte rozhodnutí. Nastoupit lze v jakékoliv vazební věznici v ČR, ne jen tam, kde máte podle oznámení určeno. Pokud by Vás někde odmítli a Vy už byste nestihli včas nastoupit v jiné, nechte si o odmítnutí vystavit potvrzení.
Co si vzít s sebou do výkonu trestu
Nelitujte důkladné přípravy. Uvědomte si, že se chystáte do míst, kde nakupovat lze jen jednou týdně, spousta věcí není k sehnání a vše je značně předražené. A než Vám „zakontují“ Vaše peníze, abyste je mohli použít, uplyne mnoho dní. Věznice sice předepisuje seznam věcí možných si s sebou vzít, nicméně bachaři Vám dovolí mnohem větší množství a co by náhodou neprošlo, tak Vám sice zabaví, ale na první návštěvě rodině vrátí.
Seznam věcí:

Tabáky
– neboli vězeňské platidlo. Ať už kouříte nebo ne, budou se Vám náramně hodit. Nejlépe 18-ti či 20-ti gramové (Route 66, LD,…) Minimálně 10 ks, plus kuřáci si vezmou navíc to, co si myslí, že vykouří za 3 měsíce. Čím více, tím lépe!!! Hromadu papírků a zapalovače (pokud kouříte).
Káva
– další směnitelná věc. I když kávu nepijete, neuděláte chybu, když budete mít minimálně 4x 250g. Ať už pro kolegy z nové cely, nebo pro účely navázání přátelských vztahů. Kdo pije, vezme kolik může, klidně i 5kg.
Čaj
– pokud pijete, tak pro Vás. V kantýně bývají většinou jen nejlevnější značky.
Jídlo
– zásobte se trvanlivými potravinami. Nesmí být ve skle a pokud možno ani v konzervě, ale MUSÍ být v neporušeném obalu!!! Nejlepší jsou vakuované tvrdé salámy (2-3 štangle) , paštiky v hliníku (10 – 15 ks) a hromada čínských polévek (klidně přes 20). To je základ. Další podle preferencí.

Sladkosti
– naberte si vše, co máte rádi, patrně pak dlouho nebudete mít dost peněz, abyste si je mohli dovolit, nebo prostě nepůjdou sehnat. Neměly by chybět musli tyčinky pro zahnání akutního hladu (a ten přijde!), šumivé nápoje v prášku, granko (bude se hodit na dochucení chabé stravy).
Pak zkuste nezapomenout na cukr (2 kg pokud sladíte), papírky a zapalovače (pokud kouříte).

Hygiena
– vezměte si jí minimálně tolik, abyste vydrželi přes půl roku. Čím kvalitnější hygienu si vezmete, tím více jí od Vás ostatní budou chtít, tak s rozumem. 2x šampón, 4x sprchový gel Mitia (nebo podobně levný), pěnu na holení, spoustu jednorázových holítek, krém na tvář (většina mívá ve vězení problémy s vysoušením kůže), 4 tuhé deodoranty (žádné voňavky ve skle), 4 zubní pasty, 4 kartáčky, špulky do uší, 2 kartony papírových kapesníčků a 10 toaletních papírů. A prací prášek.
Špunty do uší (5 párů minimálně) – opravdu se budou hodit, spousta vězňů nepříjemně a nahlas chrápe.
Oblečení
– 7 trenýrek, 10 párů (minimálně) ponožek, ručník (ne osušku), 2 trika s krátkým rukávem, 1 s dlouhým rukávem, 1 teplou mikinu, 1 tepláky, 1 kraťasy, 1 sportovní boty, 1 pantofle. A pamatujte, čím “značkovější” oblečení to bude, tím více si koledujete o to, že Vám ho někdo ukradne nebo Vás kvůli tomu zbije. Můžete si oblečení vzít i více, ale na oddíl vám ho nepustí a zůstane ve skladu. Pozor, ve skladu vždy musí zůstat kompletní oděv na výstup včetně odpovídající obuvi, tzn. pouze věci, co jsou „navíc“ lze mít u sebe.

Další
– šitíčko, náplasti, manikurní kleštičky (ne nůžky), hrnek (klidně porcelánový)
Psací potřeby
Především propisky, protože ty se do mnoha věznic poslat nedají (možnost pašování drog). Bloky papírů pro psaní dopisů, obálky, známky, ty si pak můžete doplnit poštou.
Knihy a časopisy
Ve věznicích bývají knihovny, ale mnohdy s nečitelnými tituly. Hodit se bude i zásoba časopisů, či předplatné Vašeho oblíbeného titulu. Každopádně budete potřebovat porno časopisy. Ať už pro sebe, tak pro prolomení ledů. Bude si je chtít půjčit spousta lidí. Veškeré tiskoviny se také dají poslat poštou.
Fotky Blízkých

Starší diskuze

359 komentáře v “Když musíte do vězení

  Karel

  (14.2.2020 - 7:21)

  Dobrý den,
  ještě jednou moc děkuji, jsem rád, že jste. I rodině jsem tento web doporučil, je zde skutečně vše, co je potřeba vědět.
  Karel

   Obase

   (17.2.2020 - 6:06)

   Dobrý den, Karle,
   snažíme se.
   O.

  Petr

  (23.2.2020 - 4:19)

  Dobrý den,
  byl jsem odsouzen za porušení podmínky z roku 2015 ke 4 měsícům nepodmíněně. Chci se zeptat za jak dlouho nebo kdy si můžu žádat o podmínečné propuštění. Nikdy před tím jsem neseděl.
  A ještě bych se chtěl zeptat co všechno mám udělat abych zůstal ve věznici nástupu , kterou je vazební věznice v Olomouci.
  Mockrát děkuji za brzkou odpověď protože mám nástup už tuto středu 26.2.

  Děkuji Petr

   Obase

   (23.2.2020 - 6:46)

   Dobrý den, žádat můžete po třetině trestu. O to zůstat ve věznici Olomouc je třeba usilovat právě ve věznici. Pobavte se o tom s odbornými zaměstnanci. Vychovatel, speciální pedagog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.