Věznice Příbram
(zdroj vscr.cz)
Věznice Příbram je organizační článek Vězeňské služby ČR pro výkon trestu odnětí svobody mužů. V rámci typu věznice s ostrahou jsou ve Věznici Příbram zřízena oddělení pro výkon trestu oddělení s dohledem, oddělení s dozorem, oddělení s ostrahou, oddělení specializované pro výkon trestu odsouzených s poruchou osobnosti a chování, způsobenou užíváním psychotropních látek ve věznici s ostrahou.
Informace o výkonu trestu
Základním cílem oddělení výkonu trestu je jednat s odsouzenými takovým způsobem, aby se podporovaly postoje a dovednosti, které jim pomohou k návratu do společnosti a umožní vést po propuštění soběstačný život v souladu se zákonem.
Z důvodu efektivního naplňování tohoto cíle je uplatňován systém vnitřní diferenciace, kde jsou odsouzení zařazeni do jednotlivých prostupných skupin dle jejich osobního přístupu k výkonu trestu odnětí svobody. Ve věznici je z důvodu potřeby vzájemného oddělení rozdílných typů odsouzených dále realizováno diferencované zacházení, kde zohledňujícím kritériem je věk, osobnostní vlastnosti, způsob dosavadního života včetně možnosti jejich osobnostního ovlivnění. Na základě této potřeby je ve věznici zřízeno „Specializované oddělení pro odsouzené s poruchou osobnosti a chování v důsledku zneužívání psychotropních látek“, „Oddělení mladých dospělých“, „Bezdrogové zóny“, „Substituční léčba“ a „Poradna drogové prevence“. Dále se pro jednotlivé kategorie odsouzených realizují střednědobé i dlouhodobé programy směřující do profesního vzdělávání (rekvalifikační a kvalifikační kurzy) a programy zaměřené na motivaci odsouzeného k prosociálnímu životu – „Již nechci krást, ale pracovat“, „Zastav se, zamysli se a změň se“.
Specializované oddělení výkonu trestu
V roce 2002 bylo zřízeno ve věznici specializované oddělení výkonu trestu pro odsouzené muže zařazené do typu věznice s ostrahou a s poruchou chování a osobnosti způsobenou užíváním psychotropních látek. Hlavním cílem tohoto oddělení je omezovat a snižovat nebezpečnost a pravděpodobnost recidivy trestné činnosti u drogově závislých odsouzených a v podmínkách věznice jim nabídnout možnost změnit své chování. Na základě dobrovolnosti jsou přijatí odsouzení zařazeni do terapeuticko-vzdělávacího programu v minimálním rozsahu 21 hodin týdně po dobu až 16 měsíců, zaměřeného především na motivaci k bezdrogovému životu.
Bezdrogové zóny
Ve věznici jsou zřízeny od roku 2004 dvě stavebně oddělené bezdrogové zóny se standardním a terapeutickým režimem, kde cílem je minimalizovat možnosti kontaktu odsouzených s drogou, aplikovat bezdrogový režim a realizovat u uživatelů drog programy v zájmu snižování zdravotních a sociálních rizik. Odsouzení zde plní specifický program zacházení zaměřený na drogovou primární i sekundární prevenci. Činnost bezdrogové zóny a specializovaného oddělení je v rámci věznice úzce propojená z důvodu zvýšení efektivity při ovlivňování odsouzeného formou terapeuticko-výchovné činnosti realizované kvalifikovaným personálem.
Substituční léčba
V roce 2006 byl ve věznici zahájen pilotní ověřovací projekt substituční léčby závislosti na opioidech a na základě získaných zkušeností v roce 2007 uveden do praxe. Substituční léčba je určena pro drogově závislé odsouzené, kteří nejsou schopni přijmout terapeutické metody, jejichž primárním cílem je abstinence od návykových látek. Nástrojem této léčby je podávání substituční látky (Metadon) za striktně stanovených podmínek. Cílem substituční léčby je všestranně zlepšit kvalitu života drogově závislého odsouzeného. Po medicínské stránce je substituční léčba zajišťována zdravotnickým střediskem věznice a v oblasti reedukační zde působí pracovníci oddělení výkonu trestu.
Oddělení mladých dospělých
Pro věkovou kategorii odsouzených od 18 do 26 let zařazených do typu věznice s ostrahou je ve věznici zřízeno oddělení mladých dospělých s programem zacházení, jehož skladba zohledňuje věk odsouzených s upřednostněním možnosti profesního vzdělávání (např. absolvování rekvalifikačního kurzů) a minimalizací či eliminací vlivů vězeňské subkultury.
Poradna drogové prevence
Hlavním úkolem poradny ve věznici je řešit problematiku v oblasti prevence zneužívání drog včetně zacházení s uživateli i neuživateli psychotropních látek. V konkrétní podobě se jedná o odsouzené, kteří se rozhodli žít bez drog, dále odsouzené drogou ohrožené, ale dosud nepropadli závislosti a rovněž i o odsouzené, kteří jsou na droze závislí. V rámci činnosti poradny je ze strany odborných pracovníků poskytována psychologická, sociální a pedagogická pomoc při níž jsou využívány individuální i skupinové terapeutické formy práce.
Program : ,,Zastav se, zamysli se a změn se “ (tzv.3Z)
Program „3Z“ je původním projektem Transition Facility Twinning z Velké Británie, který byl upraven pracovníky Probační a mediační služby a pracovníky Vězeňské služby České republiky na podmínky českého vězeňství. Cílem programu je motivace odsouzených pachatelů ve výkonu trestu odnětí svobody ke změně postojů a stylu myšlení. Je zaměřen proti recidivě trestné činnosti a z tohoto důvodu je vhodný zejména pro přípravu odsouzených na podmíněné propuštění.
Program : „Již nechci krást, ale pracovat“
Jedná se o střednědobý program, který je zaměřen kognitivním způsobem s prvky získávání a nácviku nových praktických dovedností. Cílem programu je zvýšení osobních kompetencí a dovedností u vybraných odsouzených potřebných pro život po propuštění z výkonu trestu.
Profesní vzdělávání odsouzených
V rámci profesního vzdělávání odsouzených se ve věznici realizují především rekvalifikační a kvalifikační kurzy s cílem možného uplatnění v běžném životě. Kurzy jsou organizovány ve spolupráci se vzdělávacími institucemi okresu Příbram a jsou hrazeny z prostředků Vězeňské služby ČR.
85 komentáře v “Věznice Příbram”
Jaroslav Rešl
(7.9.2024 - 20:19)Byl jsem u vás cca před 6 lety jakožto odsouzený … Z Oddílu 1.4 „běžný oddil“ jsem se dostal na oddíl D2 pracující …
V té době, to semnou nevypadalo moc dobře … Nežil jsem život jak se má a dostal přesně to co jsem si zasloužil … 56 měsíců odnětí svobody …
V té době mi pan Vychovatel Zdeněk Šikola hodně pomohl … A možná nebýt jeho , dnes bych nebyl kde jsem …
Na soudu u žádosti o předčasné propuštění , mi polospící soudce řekl , že u mě nevidí nápravu žádnou a že je já propuštění ještě brzo , ať to zkusím za rok …
Omyl …
Já jsem dneska český raper , spolupracují s 3 vydavatelstvími a z toho spadám pod jedno z největších v ČR Supraphon …
Vydal jsem své album Bonames – ANIMUS , které vydává vydavatelství Rukahore.sk …
A z každého prodaného kusu albumu dávám peníze na dětský domov v Brně Bystrci pro děti bez rodičů …
Spolupracuji s lidmi jako je Daniel Vardan z 1312 records …
Minulý rok jsem stal hlavní tváří Ghetto Fest Brno … Jeden z největších festivalů v Brně …
A také jsem dělal hudbu pro mistra ČR v boxu Milana Procházky …kde celá hudba , kterou jsem napsal , nahrál , narepoval zněla přez celou Bobyhall Brno …jeden z největších hotelu s halou u nás jaký tu kdy byl …
Aby jsem podotknul … Ten soudce , který tam před 6 lety seděl je debil … Ale to už je celkem známá věc … Nenadělá se nic …
Každopádně Pan Šikola Zdeněk mi otevřel oči …
Uklízel jsem roky pro něj kancelář na oddílu D2 … Umýval lednice , zem , okna , záclony vše …
Nevadilo mi to , dělal jsem to rád …
Měl jsem ho rád …
Hledám ho už roky …
Kdyby jste mi mohli jen sdělit zda tam ještě pracuje ????
Děkuji velice moc za odpověď …
A pro druhé lidi …by jsem jen vzkázal …víte , když člověk nemá v sobě ambice k tomu aby chtěl on sám mít lepší život než jen ešus …
Tak mu nepomůže ani svěcená voda … A vy rodiny svádíte bohužel jen marný boj …
A nic jiného vám reálně nezbyde než se smířit s tím , že nelze pomoci ….
A kdo na to má vydržet venku … Měli by jste to poznat samy , zda to smysl má či ne …
Pak by jste si ušetřili hromadu dotazů , proč vašeho přítele nechtějí na Moravu když je z Brna …nechtějí …a ani chtít nebudou …
Já sám osobně by jsem už nešel … Vím jaký je žít jiný život … Normální život …
Jsem interpret ne mukl … A jsem za to rád …
Děkuji moc za odpověď …
Rád by jsem pana Šikoly našel …
Myishaall
(1.11.2024 - 0:11)Podle mích informací tam Sparťan (Zdenek Šikola) už nepracuje.