Právník pomoc obase.cz, právní poradna

Spouštíme právní poradnu

Od dnešního dne spouštíme na webu obase.cz novou službu. Odpovídá právník. Protože si uvědomujeme, že jsou oblasti na které je třeba velmi odborná právní znalost, využili jsme možnosti spolupráce s advokátní kanceláří Mgr. Zuzana Candigliota, a tak Vám můžeme poskytnout asi první online právní poradnu v této oblasti práva. Budeme se snažit zajistit odpověď do 24 hodin. Zároveň Vás prosím, abyste věci, které se netýkají výhradně jen právních otázek dál sdíleli v hlavních diskuzích, protože pokud jde o věznice samotné a život v nich, právník obvykle odpověď nezná.

Dotazy můžete psát  ….zde…. 

(diskuze pod článkem uzavřena)

Autor příspěvku: obase.cz

284 komentáře v “Spouštíme právní poradnu

  • Tereza

    (27.3.2019 - 17:58)

    Dobry den, chci se zeptat, jak se da zadat o propuštění do domaciho vezeni? Je nekde k dispozici nejaka zadost na toto tema? Popripade kde?

    • právník

      (28.3.2019 - 6:47)

      Vážená paní Terezo,
      pokud odsouzený vykonává trest za spáchání přečinu, může po výkonu poloviny nepodmíněného trestu odnětí svobody požádat o jeho přeměnu na trest domácího vězení. Vzor žádosti, pokud vím, na těchto stránkách zveřejněn není. V rubrice „odpovídá právník“ jsem opakovaně uváděl důvody proč je pro odsouzeného mnohem výhodnější požádat o „klasické“ podmíněné propuštění.

  • Romana

    (6.5.2019 - 22:26)

    Dobrý den,ráda bych se zeptala zda odsouzený,který má nárok na PP a má splněny všechny podmínky, by měl být propuštěn..jestli se o tom zatím jedná,nebo je to již aktuální.Děkuji za odpověd.

    • právník

      (7.5.2019 - 10:15)

      Vážená paní Romano,
      o podmíněném propuštění odsouzeného rozhoduje vždy soud, který posuzuje, zda odsouzený splňuje všechny zákonné podmínky podmíněného propuštění či nikoliv.
      V tomto ohledu se z hlediska procesního vůbec nic nezměnilo a v blízké budoucnosti ani měnit nebude.
      Nárok na podmíněné propuštění odsouzený nemá prakticky nikdy, jedná se pouze o právo odsouzeného podat po výkonu zákonem stanovené délky trestu žádost o podmíněné propuštění. Takovou žádostí se musí soud zákonem předepsaným způsobem zabývat a rozhodnout o ní.

  • Marcela Bundova

    (14.5.2019 - 14:50)

    Pekny den prajem.
    Ja by som chcela vas poprosit. Hladam moju dceru Ivanu Bundovu nar. 22.5. 1987. Je slovenskej narodnosti ale asi 7 rokov zije v Prahe. Snami s rodicmi mala len cez app kontakt. Tim ze mi sme odisli zo Slovenska. Asi 5 rokov zijeme v Holandsku preto nema moja dcera nasu adresu. Teraz som sa dopocula ze bola zadrzana a aj dana do veznice na Pankraci. Moja ziadost ako by som mohla zistit ci je naozaj vo veznici ? A ako by som mohla sa snov kontaktovat lebo neviem ci moja dcera si pameta moje tel.cislo. Dakujem

    • právník

      (15.5.2019 - 10:19)

      Vážená paní Bundová,
      jsou dvě možnosti, jak zjistit, zda se konkrétní osoba nachází ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve výkonu vazby. První možnost je požádat Vězeňskou službu České republiky, aby Vám tuto informaci sdělila, přičemž musíte osvědčit právní zájem, který na získání této informace máte. V tomto případě je právním zájmem zjištění, kde se nachází přímý rodinný příslušník (osoba blízká). Jinými slovy: Vy pohřešujete tohoto rodinného příslušníka, který je dlouhodobě nekontaktní, přičemž disponujete informací, že by mohl být ve vězení – tuto informaci je nutno potvrdit nebo vyvrátit, což může učinit jen VSČR (v případě, že tato informace bude vyvrácena, je na Vaší úvaze obrátit se na policii a požádat o vyhlášení pátrání). Druhou možností je zaslat doporučený dopis Vaší dceři do věznice Praha – Pankrác. Na obálku uvedete jméno, příjmení a datum narození dcery, do obálky přiložíte dopis pro dceru s Vaší zpáteční adresou (případně telefonním číslem) – a buď bude dopis dceři doručen a ona bude reagovat nebo Vězeňská služba ČR dopis vrátí na Vaši adresu s tím, že adresát zásilky (což je Vaše dcera) se ve věznici nenachází. Dopis je však třeba zaslat doporučeně a na obálku uvést i Vaši zpáteční adresu.

  • Jana

    (27.5.2019 - 19:05)

    Dobrý den chtěla bych se zeptat mám přítele ve výkonu trestu nevím přesně jak to vysvětlit ale byl odsouzeny na 1 rok za krádež pak mu proměnily podmínku na další 1 rok měl to všechno uhrne. Rok už má od sezení a děs mel další soud zase za krádež a dali mu to souhrne 2 roky a 6 měsíců tak se chci zeptat jestli ten rok co už má od sezení jestli se počítača do toho trestu. Děkuji předem za odpověď

    • právník

      (28.5.2019 - 9:07)

      Vážená paní Jano,
      pokud je ukládán souhrnný trest, pak vždy vykonaná část předchozího trestu, který byl tím „souhrnem“ zrušen, se započítává do trestu nově uloženého. Vyplývá to přímo ze zákona, takže jiná možnost není. Nemusíte mít tedy obavu, Váš přítel nebude nic vykonávat znovu. Soud sám vydá usnesení o započtení vykonané části trestu, může to nějakou dobu trvat, ale usnesení určitě Vašemu příteli dorazí.

      • Jana

        (28.5.2019 - 19:51)

        Děkuji za vaši odpověď ja jsem si prave myslela ze když ty předchozí tresty měl uhrne tak.ze se mu ten rok co ma odsezeny nepočítá do toho souhrnného trestu co ted dostal. Tak jsem rada že to tak je takze pokud se mu to počítá tak za 3 měsíce může žádat o půlku ? Děkuji za odpověď

        • právník

          (29.5.2019 - 15:33)

          Vážená paní Jano,
          jde o to, zda souhrnný trest byl uložen ve vztahu k oběma předcházejícím rozsudkům (resp. jejich výrokům o trestech) nebo jenom k jednomu z nich. Bez toho, abych viděl poslední rozsudek to nemohu uvést s jistotou, ale domnívám se, že poslední souhrnný trest byl uložen pouze ve vztahu k výroku o trestu v délce jednoho roku, který byl Vašemu příteli uložen za krádež a proměněná podmínka zůstala souhrnným trestem nedotčena. V takovém případě by Váš partner musel vykonat trest 1 rok proměněné podmínky + 2 a půl roku z nově uloženého souhrnného trestu. Lhůty na podmíněné propuštění by se v tomto případě počítaly ze součtu těchto trestů, tedy z celkové výměry 3 a půl roku.

  • Václav

    (3.6.2019 - 0:41)

    Dobrý den,chci se zeptat,přesně před dvěma lety jsem byl pravomocně odsouzen za podvod na 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let + dohled PS. Nyní mi přišlo usnesení o zahájení tr.stíhání za úvěrový podvod,paragraf stejný jako předtím v případě podvodu,tj.značná škoda,sazba 2-8 let,při udělení souhrnného trestu,bude započítáno to,že mám 2 roky z podmínky za sebou či nikoli ? Je nějaká šance na upuštění od souhrnného trestu ? Zprávy z probace jsou ok,u toho úvěrového podvodu spočítali celkovou škodu na 1,2 mil avšak já už tehdy skoro 900 tis splatil navíc ty úvěrové podvody jsem spáchal v době před svým pravomocným aktuálním odsouzením. Děkuji za info

    • právník

      (3.6.2019 - 19:24)

      Vážený pane Václave,
      v první řadě je nutno si spolehlivě vyjasnit, zda v novém (aktuálním) trestním řízení bude ukládán souhrnný trest vzhledem k předchozímu podmíněnému trestu. Souhrnný trest bude ukládán pouze v případě, že veškerá nyní stíhaná trestná činnost byla spáchána před vyhlášením rozsudku soudu I. stupně v předchozí trestní věci, ve které Vám byl uložen podmíněně odložený trest. Nejde tedy o právní moc tohoto rozsudku, ale o datum jeho vyhlášení prvoinstančním soudem. Dále je také podstatné, zda podmíněný trest, který nyní vykonáváte, nebyl také souhrnný (pokud by byl vycházelo by se z okamžiku vyhlášení úplně prvního rozsudku). Existují ovšem i další překážky, pro které není možno uložit souhrnný trest. Problematika ukládání souhrnného trestu není jednoduchá ani pro právníky, tím méně pro právní laiky.
      Pokud by skutečně došlo k uložení souhrnného trestu, pak by ze zákona nesměl být mírnější, než ten původní. Upuštění od uložení souhrnného trestu bych spíše nepředpokládal (spáchal jste zločin s poměrně vysokou škodou), neznamená to však, že tento postup není ze zákona možný. Pokud by i nově uložený souhrnný trest byl podmíněný, pak by ze zákona došlo k zápočtu již vykonané zkušební doby. Uložení souhrnného podmíněného trestu odnětí svobody bych však nepředpokládal, neboť již máte nejvyšší možnou „podmínku“, kterou zákon umožňuje uložit. Tři roky trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem jeho výkonu na zkušební dobu pěti let je zákonné maximum. Jinými slovy 3 roky a jeden měsíc trestu odnětí svobody již podmíněně odložit nelze. Otázkou tedy zůstává jak by Vám soud, v případě ukládání souhrnného trestu, zpřísnil současný trest, když dohled probační služby již uložen máte.
      Doporučuji Vám nepodcenit obhajobu (a tuto velmi důsledně vést), neboť v případě uznání viny, za předpokladu uložení souhrnného trestu, Vám velmi reálně hrozí uložení již nepodmíněného trestu odnětí svobody…

  • Milan

    (5.6.2019 - 16:42)

    Dobrý den,je možné,když už jsem v podmínce a spáchal jsem zločin podvodu se značnou škodou avšak v době 3 roky před pravomocným nynějším rozsudkem se přiznat a zkusit jednat o dohodě o vině a trestu s tím aby trest zůstal případně byl doplněn o trest peněžitý abych se vyhnul soudu a případně i věžení ? Vím,že tato dohoda nebývá častým řešením.

    • právník

      (7.6.2019 - 9:27)

      Vážený pane Milane,
      nejprve se omlouvám za pozdní reakci, aktuálně jsem velmi pracovně vytížen.
      V těchto konkrétních a zásadních otázkách se zdráhám takhle na dálku, bez znalosti obsahu spisu, radit jak procesně postupovat – to může být velmi ošemetné. Pouze obecně mohu potvrdit, že v praxi nejsou dohody o vině a trestu častým vyřízením trestního stíhání. Dohoda o vině a trestu se uzavírá spíše u těch trestních věcí, které jsou časově náročné na dokazování (je třeba vyslechnout hodně svědků, atp.), tam se potom „vyplatí“ ze strany státu přistoupit na dohodu o vině a trestu, než podstoupit právě to náročné dokazování a třeba opakovaně odročovat hlavní líčení.
      Na druhou stranu, pokud si myslíte, že orgány činné v trestním řízení mají již nyní dostatek důkazů pro Vaše odsouzení, pak se můžete zkusit dohodnout, protože ani konání dokazování v hlavním líčení nebude znamenat zprošťující rozsudek, a Vy tak nemáte co ztratit.
      Upozorňuji však, že dohodu o vině a trestu nelze sjednat v řízení o zvlášť závažném zločinu a v řízení proti uprchlému. Zvlášť závažnými zločiny jsou ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.
      Pokud jste však spáchal zločin podvodu se „značnou škodou“ ve smyslu právní terminologie, pak je Vaše jednání hmotně právně kvalifikováno dle ust. § 209 odst. 1, odst. 4 písm. d) tr. zákoníku – a v tomto případě zákon nevylučuje sjednání dohody o vině a trestu.

  • Jan

    (7.6.2019 - 19:00)

    Vážený pane doktore,soud mě zatím nepravomocně poslal na 3 roky do vězení-odvolal jsem se na místě za úvěrový podvod,byl jsem v podmínce a v ní se dopustil jednoho skutku,bohužel. Nyní mám problém,že krom stálé práce mám i cca.3 měsíce nové nájemní bydlení,smlouvu na rok s automatickým ročním prodlužováním,pokud to někdo včas nevypoví tj.3 měsíce před koncem nájemní doby no a já teď nevim jak to sdělit majiteli bytu,ve smlouvě je,že pokud rok nedodržím,propadá vratná kauce a musim zaplatit navíc škodu,tj.nedodržených cca.7 měsíců ze smlouvy,lze na tohle také nějak poukázat,naivně jsem si myslel,že soud přihlédne k tomu,že mám stálou práci i nové bydlení a to porušení podmínky nebylo tak strašné,ale bohužel,snažim se argumentovat,že jsem se napravil a hlavně,že vězení mi nic nedá,až vyjdu,budu bez bydlení a navíc přijdu o dost peněz,sám mám spoustu exekucí a ten nájem mi tak tak pokryje co vydělám offiko,zbytek jsem hradil z peněz bokem. Občas jsou případy,kdy i porušení podmínky nezavdá automaticky příčinu k proměně trestu na nepodmíněný vzhledem k majetkové situaci odsouzeného a jeho osobnosti např.posudek psychiatra zní slibně,bez poruchy osobnosti,jeho pobyt na svobodě není nebezpečný,tr.činu se dopouštěl díky touze po penězích na gamblerství.

    • právník

      (10.6.2019 - 10:12)

      Vážený pane Jane,
      máte pravdu v tom, že soud může výjimečně ponechat podmíněné odsouzení v platnosti i v případě, když odsouzený zavdá příčinu k nařízení výkonu trestu do věznice. Bohužel soudy tuto možnost využívají pouze zřídkakdy. Navíc, pokud odsouzený zavdá příčinu k nařízení výkonu trestu do věznice (tzv. „poruší podmínku“) soud sice může ponechat podmíněné odsouzení v platnosti, ale současně musí „zostřit“ podmíněné odsouzení způsobem, který určuje trestní zákoník. Zpravidla jde o prodloužení zkušební doby až o dva roky. Nejvyšší „podmínka“, kterou je možno uložit je trest 3 roky odnětí svobody, jehož výkon je možno odložit na zkušební dobu nejdéle 5 let, a tím je soud limitován. Jinými slovy, pokud již byl odsouzenému uložen trest odnětí svobody na 3 roky, který byl podmíněně odložen na zkušební dobu 5 let, jedná se o zákonné maximum. Soud proto nemá možnost prodloužit zkušební dobu a tím „zostřit“ již uloženou sankci…

  • Petra

    (7.6.2019 - 22:33)

    Dobrý den.
    Chtěla bych se zeptat, kdy můžeme žádat o pp na půlku, když přítel dostal 8 měsíců za maření, řídil bez ř.p. a 2 měsíce dostal za pozdní nástup do vězení, jen o 10 dní a poslední trest dostal za neodpracované veřejno prospěšné práce 280 dní. Všechny tresty byli uhrné. Nastoupil 17.5.2018. Musíme čekat až po polovině posledního trestu ?

    • právník

      (10.6.2019 - 13:08)

      Vážená paní Petro,
      pokud Vašemu příteli výkon postupně uložených trestů odnětí svobody navazuje na sebe, pak se lhůty k podmíněnému propuštění počítají ze součtu všech uložených trestů. Jinými slovy – Váš přítel již vykonal polovinu trestu, proto může žádat o podmíněné propuštění okamžitě.

      • Petra

        (10.6.2019 - 13:21)

        Moc Vám děkuji za dobrou zprávu. Petra.

        • právník

          (10.6.2019 - 19:12)

          Vážená paní Petro,
          přeji Vám ať vše dobře dopadne a Vašeho přítele brzy podmíněně propustí…

  • Iva

    (10.6.2019 - 22:37)

    Zdravim chci se zeptat zda zjistit informace o vezni kolikrat mel venkovni vychazku a zda mel preruseni trestu mimo vezeni na par dni a kolik ma schvalenych telefonich cisel a jake
    Je moznost dostat tyto informace
    Děkuji

    • právník

      (11.6.2019 - 8:35)

      Vážená paní Ivo,
      takové informace Vám může sdělit jedině dotyčný odsouzený sám.
      Dále si je mohou (pro sebe) vyžádat orgány činné v trestním řízení, ale to pouze pro účely své činnosti.

  • LUkáš Nacher

    (11.6.2019 - 9:11)

    Vážený pane doktore,mám-li za sebou 2 roky z pětiletého uloženého,podmíněného trestu OS s dohledem a nyní před sebou usnesení o zahájení tr.stíhání avšak z doby ještě 3 roky před mým aktuálním odsouzením,ať už to pak dopadne jakkoli,započítává se do toho,že mám 2 roky podmínky za sebou nebo se na to ohled nebere,pokud nemám za sebou celý trest a soud nedospěl k závěru,že jsem se osvědčil ? Pokud ano,mohu žádat abych měl zas podmínku pětiletou nebo sedmiletou,když mám 2 roky z trestu za sebou ? Děkuji za info a přeji hezký den.

    • právník

      (12.6.2019 - 9:43)

      Vážený pane Lukáši,
      na Váš dotaz nemohu přesně odpovědět, neboť mám velmi málo informací.
      Záleží totiž na tom jaký trest Vám bude uložen. Může se jednat o trest samostatný, o trest souhrnný nebo také o trest společný, který by byl ukládán v případě, že nově vyšetřované skutky jsou dílčí útoky jednoho trestného činu, za který jste již byl odsouzen.
      Pokud by byl ukládán souhrnný trest odnětí svobody s podmíněným odkladem, pak by se do nově stanovené zkušební doby započítala ta část, kterou jste již vykonal. Stejně by tomu bylo i v případě, pokud by byl ukládán společný trest s podmíněným odkladem jeho výkonu. Pokud by Vám soud uložil již trest nepodmíněný, pak k zápočtu vykonané zkušební doby nemůže dojít, neboť vykonanou zkušební dobu lze započíst do nově uložené zkušební doby, za podmínek uvedených výše (do souhrnného nebo společného trestu), ale nelze započíst do nepodmíněného trestu odnětí svobody, což je logické.
      Celá ta problematika Vašeho případu je poměrně složitá a hrubě přesahuje možnosti této veřejné internetové poradny. V rámci obhajoby se bude třeba zaměřit na spoustu okolností, zvážit, zda nepřipadá v úvahu např. zastavení trestního řízení z důvodu tzv. neúčelnosti (ustanovení § 172 odstavec 2 písmeno a/ trestního řádu), popř. zkontrolovat zda nedošlo k promlčení trestnosti (ustanovení § 34 odstavec 1 trestního zákoníku). Doporučuji Vám vyhledat obhájce se specializací na trestní právo a s ním Vaši trestní věc přinejmenším konzultovat, případně i zvážit udělení plné moci pro „plnou“ obhajobu.

  • Monika

    (12.6.2019 - 9:26)

    Dobrý den,mohu se zeptat,pokud je vězeň propuštěn a dotyčný člověk nikoho nemá,nemá práci,bydlení ani finance,pouze hafo exekucí,kam je posléze nasměrován či se o to nikdo nezajímá,dostane tisícovku a čau ? Děkuji za osvětlení.

    • právník

      (12.6.2019 - 9:48)

      Vážená paní Moniko,
      to spíše záleží na tom konkrétním odsouzeném, zda vyhledá nějakou pomoc např. u sociálního kurátora nebo třeba u charity. Zájem a iniciativa v tomto ohledu musí vzejít ze strany toho propuštěného člověka. Existují i neziskové organizace, které pomáhají těmto lidem v „nových začátcích“.

  • Monika

    (13.6.2019 - 18:56)

    Dobrý den,mám dotaz můj syn vykonává trest ve věznici Rapotice byl přemístěn z kapacitních důvodu mezi vězně s vyšší ostrahou, kde jsou jiné podmínky. Lze proti se proti tomuto přeřazení nějak odvolat nebo podat žádost.Moc děkuji. Ptám se jeho slovy. Němcová

    • právník

      (14.6.2019 - 15:49)

      Vážená paní Moniko,
      pravděpodobně myslíte stupeň zabezpečení, neboť z věznice s ostrahou do věznice se zvýšenou ostrahou přeřazuje pouze soud a to na základě zákonem stanovených podmínek.
      Věznice s ostrahou, ve které je umístěn Váš syn, má oddělení s třemi stupni zabezpečení, a to s s nízkým stupněm zabezpečení, se středním stupněm zabezpečení a s vysokým stupněm zabezpečení. Do těchto oddělení jsou odsouzení umisťováni podle míry vnějšího a vnitřního rizika. Vnější riziko vyjadřuje míru nebezpečnosti odsouzeného pro společnost, zejména s ohledem na trestnou činnost, za kterou mu byl uložen trest, délku trestu a formu zavinění a s přihlédnutím k tomu, zda již byl ve výkonu trestu. Vnitřní riziko vyjadřuje míru rizika ohrožení bezpečnosti během výkonu trestu s ohledem na individuální charakteristiku odsouzeného, v níž se zohledňují zejména povaha jeho trestné činnosti, nevykonaná ochranná opatření, průběh předchozích výkonů trestu a hrozba útěku. Z uvedeného plyne, že (přeplněná) kapacita toho kterého oddělení věznice s ostrahou nemůže hrát roli při umísťování odsouzeného do jednotlivých oddělení. O umístění do některého z oddělení věznice s ostrahou rozhoduje ředitel věznice, ve které je odsouzený umístěn. Rozhodnutí je třeba písemně vyhotovit a doručit odsouzenému. Odsouzený umístěný do oddělení se středním nebo vysokým stupněm zabezpečení věznice s ostrahou má právo do 3 dnů ode dne doručení tohoto rozhodnutí podat návrh na umístění do oddělení s nižším stupněm zabezpečení, o čemž musí být poučen. Návrh odsouzeného se podává u ředitele věznice, který jej spolu s rozhodnutím o umístění do některého z oddělení věznice s ostrahou, podklady pro vydání tohoto rozhodnutí a dokladem o doručení tohoto rozhodnutí odsouzenému předloží neprodleně soudu. Soud pak přezkoumá rozhodnutí ředitele věznice a současně posoudí (proti) návrh odsouzeného.

    • Obase

      (17.6.2019 - 6:54)

      Dobrý den, požádat samozřejmě může. Z kapacitních důvodů by něco takového proběhnout nemělo. Odvolat se proti rozhodnutí je možné ke generálnímu ředitelství. V krajním případě je možné podat žalobu k soudu.
      O.

    • ME

      (23.6.2019 - 16:44)

      Dobry den chtela sem od vas zeptat jestli manželovi muže podavat mesiců dřiv ako charita na podminene propusteni prosim o vic informacie nebo musi bejt nejaka cirkevni předem vam dekuji

  • Karel

    (16.6.2019 - 9:15)

    Dobrý den,byl mi vzhledem k nutné obhajobě ustanoven obhájce,s jeho přístupem však nejsem vůbec spokojen např.mě nijak neupozornil a propásl lhůtu k podání stížnosti proti usnesení o zahájení tr.stíhání-byť vím,že ta je vesměs k ničemu. Lze se ho nějak zbavit a požádat o ustanovení někoho jiného ? Fin.prostředky na advokáta na plnou moc nemám. Poznávám,že obhájci exoffo skutečně ke své práci obhajoby obviněných nepřistupují na 100%,odměnu mají jistou,tak nač by se extra snažili,i když cca.před třemi lety byl přístup obhájce exoffo k mému případu skutečně obdivuhodný,hodně se snažil a nakonec z toho byla jen podmínka.

    • právník

      (17.6.2019 - 11:06)

      Vážený pane Karle,
      nemyslím si, že kvalita práce obhájce závisí na tom, zda je ustanoven soudem nebo jej angažujete na plnou moc. Spíše jde o to, že soud ustanovuje obhájce podle pořadníku, který ovšem neřeší, zda obhájce, který je na řade, se vůbec specializuje na trestní právo. Může se stát, že na Vás vyjde advokát, který se trestnímu právo věnuje pouze okrajově a nemá s trestním řízením praktické zkušenosti.
      Dříve trestní řád přiznával obviněnému právo žádat soud, aby zprostil ustanoveného obhájce povinnosti obhajovat a ustanovil obhájce jiného, pokud obhájce nevykonával obhajobu řádně. Dnes již obvinění takové právo nemají, nicméně soud za určitých okolností může zprostit ustanoveného obhájce povinnosti obhajovat a ustanovit obviněnému obhájce jiného. Pokud existují velmi vážné důvody pro tento postup, podejte žádost k soudu.

  • Petra Skálová

    (18.6.2019 - 17:09)

    Pane doktore,za týden jdu na výslech obviněné,lze sdělit na jejím začátku,že se hodlám vyjádřit k věci pouze sama a nebudu odpovídat na žádné kladené otázky ? Děkuji za info

    • právník

      (19.6.2019 - 9:03)

      Vážená paní Petro,
      ano, na to máte právo.
      Jako obviněná můžete vypovídat ve formě svého spontánního projevu a uvést, že na případné otázky policejního orgánu (nebo i státního zástupce a soudu) nebudete odpovídat.

  • Vladimír

    (18.6.2019 - 21:37)

    Dobrý den,mám uzavřenu nájemní smlouvu na dobu určitou na 2 roky,uzavřel jsem jí včera no a za 2 měsíce jdu k soudu v trestní věci kde hrozí nepodmíněný trest,pokud se tak stane,vznikne mi povinnost zaplatit majiteli bytu neuhrazené nájemné za dobu,kdy v bytě z důvodu výkonu trestu nebudu ? Spoléhám,že soud přihlédne k tomu,že mám zajištěno bydlení i práci a třeba zůstane u podmínky.

    • právník

      (19.6.2019 - 9:12)

      Vážený pane Vladimíre,
      na Vaši otázku nemohu odpovědět, neboť neznám jednotlivé ustanovení smlouvy. Nevím, jakým způsobem máte ošetřeno např. její vypovězení, pro které (jiné) důvody nájem zaniká, atp.
      Navíc, jedna věc je písemná smlouva a druhá pak rozumná dohoda s majitelem bytu. Mnohdy se stává, že smlouvou jsou sjednány pro nájemníka sankce, ale pronajímatel na svých nárocích v tomto ohledu netrvá, pokud zjistí, že nájemník nemůže smlouvu dodržet z velmi důležitých důvodů, které sám nemá v moci ovlivnit. Pokud Vám soud uloží nepodmíněný trest odnětí svobody, pak svou situaci řešte s pronajímatelem bytu a zkuste se domluvit.

Komentáře nejsou povoleny.