Co říká zákon

Co říká zákon § 331 trestní řád a § 88 trestní zákon

Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody

(1) Soud může odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného, a

a) odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody, nebo

b) odsouzený, jenž nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin,

1. kterým byla nebo měla být způsobena smrt, nejde-li o trestný čin zabití podle § 141 odst. 1,

2. kterým byla nebo měla být způsobena těžká újma na zdraví,

3. jehož znakem je spáchání na těhotné ženě nebo na dítěti,

4. který spáchal jako člen organizované skupiny, ve spojení s organizovanou skupinou nebo ve prospěch organizované zločinecké skupiny, nebo zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině (§ 361),

5. který spáchal v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání teroristického trestného činu, trestného činu účasti na teroristické skupině (§ 312a), financování terorismu (§ 312d), podpory a propagace terorismu podle § 312e odst. 3 nebo vyhrožování teroristickým trestným činem (§ 312f), nebo

6. který je uveden v hlavě třetí, sedmé, deváté, dvanácté a třinácté zvláštní části tohoto zákona nebo v odstavci 4,

a který dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, vykonal alespoň třetinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.

(2) Jestliže odsouzený za přečin prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba, může ho soud podmíněně propustit na svobodu i předtím, než vykonal část trestu odnětí svobody vyžadovanou pro podmíněné propuštění podle odstavce 1. Soud nevyhoví návrhu ředitele věznice na podmíněné propuštění odsouzeného na svobodu, jen je-li zjevné, že by odsouzený po propuštění na svobodu nevedl řádný život.

(3) Soud při rozhodování o podmíněném propuštění odsouzeného za zločin přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem nebo zda vydal bezdůvodné obohacení získané trestným činem. Jestliže odsouzený vykonával ochranné léčení před nástupem výkonu trestu odnětí svobody nebo v jeho průběhu, přihlédne soud i k projevenému postoji odsouzeného k výkonu ochranného léčení.

(4) Osoba odsouzená za trestný čin vraždy (§ 140), zabití podle § 141 odst. 2, těžkého ublížení na zdraví podle § 145 odst. 3, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení podle § 149 odst. 4, nedovoleného přerušení těhotenství bez souhlasu těhotné ženy podle § 159 odst. 3, 4, neoprávněného odebrání tkání a orgánů podle § 164 odst. 3, 4, obchodování s lidmi podle § 168 odst. 4, 5, zbavení osobní svobody podle § 170 odst. 2, 3, zavlečení podle § 172 odst. 2, 3, loupeže podle § 173 odst. 3, 4, braní rukojmí podle § 174 odst. 3, 4, vydírání podle § 175 odst. 3, 4, znásilnění podle § 185 odst. 3, 4, pohlavního zneužití podle § 187 odst. 3, 4, obecného ohrožení podle § 272 odst. 2, 3, nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 4, získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem, civilním plavidlem a pevnou plošinou (§ 290), zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny podle § 292 odst. 3, vlastizrady (§ 309), rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312), sabotáže (§ 314), vyzvědačství podle § 316 odst. 3, 4, válečné zrady (§ 320), násilného překročení státní hranice podle § 339 odst. 3, organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice podle § 340 odst. 4, genocidia (§ 400), útoku proti lidskosti (§ 401), apartheidu a diskriminace skupiny lidí (§ 402), agrese (§ 405a), přípravy útočné války (§ 406), styků ohrožujících mír (§ 409), použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje podle § 411 odst. 3, válečné krutosti (§ 412), perzekuce obyvatelstva (§ 413), plenění v prostoru válečných operací (§ 414) nebo zneužití mezinárodně uznávaných a státních znaků podle § 415 odst. 3, jakož i osoba odsouzená k výjimečnému trestu odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let (§ 54 odst. 2), mohou být podmíněně propuštěny až po výkonu dvou třetin uloženého trestu odnětí svobody, nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu.

(5) Osoba odsouzená k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí může být podmíněně propuštěna až po nejméně dvaceti letech výkonu tohoto trestu, nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu.

Co říká zákon

§ 331 trestní řád

Podmíněné propuštění

§ 331

(1) O podmíněném propuštění z trestu odnětí svobody rozhoduje soud na návrh státního zástupce nebo ředitele věznice, v níž se vykonává trest, na žádost odsouzeného nebo i bez takové žádosti, a to ve veřejném zasedání. Soud vyrozumí o konání veřejného zasedání o podmíněném propuštění z trestu odnětí svobody uloženého pro zločin i poškozeného, který o to požádal (§ 228 odst. 4). Žádost o podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody podle § 88 odst. 2 trestního zákoníku může obviněný podat jen, pokud k ní připojí kladné stanovisko ředitele věznice, že odsouzený prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba; jinak soud o takové žádosti nerozhoduje a vrátí ji obviněnému s poučením o nutnosti připojit k ní uvedené stanovisko ředitele věznice. Byla-li žádost odsouzeného o podmíněné propuštění zamítnuta, může ji odsouzený opakovat teprve po uplynutí šesti měsíců od zamítavého rozhodnutí, ledaže by žádost byla zamítnuta jen proto, že dosud neuplynula lhůta stanovená v zákoně pro podmíněné propuštění.

(2) Podmíněné propuštění může navrhnout též zájmové sdružení občanů, nabídne-li převzetí záruky za dovršení nápravy odsouzeného. Souhlasí-li s tím odsouzený, může zájmové sdružení občanů před podáním návrhu na podmíněné propuštění požádat ředitele věznice, v níž se vykonává trest, aby mu sdělil stav převýchovy odsouzeného.

(3) Navrhne-li podmíněné propuštění ředitel věznice, v níž odsouzený vykonává trest, nebo se k takovému návrhu připojí, může rozhodnutí o tom, že odsouzený se podmíněně propouští, učinit se souhlasem státního zástupce též předseda senátu.

(4) Na dožádání zájmového sdružení občanů o spolupůsobení při výchově podmíněně propuštěného se užije přiměřeně ustanovení § 329.

(5) Jestliže bylo rozhodnuto o podmíněném propuštění za současného vyslovení dohledu nad odsouzeným nebo rozhodl-li soud o podmíněném propuštění odsouzeného a současně mu uložil přiměřená omezení nebo přiměřené povinnosti směřující k tomu, aby vedl řádný život, užije se na postup při výkonu dohledu a kontrole chování odsouzeného přiměřeně ustanovení § 330a odst. 1. Bylo-li rozhodnuto, aby se podmíněně propuštěný odsouzený ve zkušební době zdržoval ve svém obydlí užije se na postup při výkonu této povinnosti přiměřeně ustanovení § 334b až 334e. Jestliže bylo rozhodnuto, aby podmíněně propuštěný odsouzený ve zkušební době vykonal práce ve prospěch obcí, státních nebo jiných obecně prospěšných institucí užije se na postup při výkonu této povinnosti přiměřeně ustanovení § 336 až 339. Pokud bylo rozhodnuto, aby podmíněně propuštěný odsouzený složil na účet soudu částku určenou na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti, může předseda senátu na žádost odsouzeného z důležitých důvodů

a) odložit složení této částky, a to na dobu nejvýše šesti měsíců ode dne, kdy rozhodnutí nabylo právní moci, nebo

b) povolit splácení této částky v měsíčních splátkách tak, aby byla celá zaplacena nejpozději do konce stanovené zkušební doby.

Související články:

235 komentáře v “Co říká zákon

  • Petra

    (27.8.2017 - 14:12)

    1/3 ano ale kazdy nam to vymlouva…Ze pry po tak kratke dobe nejsou schopni posoudit ve veznici jestli doslo k naprave.Asi to zkusime tedy 1/3 a uvidime.Ve trestu je poprve. A veznice v Pardubicich je preplnena o 285 veznu.

    • Obase

      (27.8.2017 - 18:37)

      Podívejte, když to podáte po třetině, projednání vyjde stejně na polovinu.

  • Petra

    (5.9.2017 - 23:36)

    Dobry vecer,mohu se jeste zeptat.Pritel mi pri navsteve rikal ze mu tvrdej pokud nema diferencku ze soud zadost zamitne.Nevim nechapu a hlavne nerozumim.Do prace ho prvdepodobne nevezmou protoze tam musi byt naky cas a potom uz nikdo mit zajem nebude kdyz by sel domu I po tech 4 mesicich.Celou skodu uhradil ma prislib prace podporu rodiny hlavne maleho syna ale to zrejme soudu stacit nebude….

    • Obase

      (7.9.2017 - 15:08)

      Dobrý den, není mi z vašeho dotazu jasné, na co se ptáte.

  • Petra

    (7.9.2017 - 16:46)

    Jestli jen proto ze nebude mit diferencku 1 protoze ten trest je kratky a veznice vydava hodnoceni pry az po dvou I po trech mesicich mu zadost o propusteni zamitnou.

    • Obase

      (9.9.2017 - 9:12)

      Je to možné. Na druhou stranu není nikde psáno, že pro PP musíte diferenčku mit.

  • Petra

    (15.9.2017 - 22:39)

    Dobry vecer,dekuji za vase odpovedi.Nikdy jsem se nezajimala az tak jak to vse funfuje a hlavne vse postavene na hlavu.Kratky trest =mala sance na PP.

  • nada

    (5.10.2017 - 3:00)

    dobry den,rada bych se zeptala jak to probiha dal,kdyz soudce zadosti o PP vyhovel,ale statni zastupce si ponechal lhutu na odvolani-dekuji N

  • Niki

    (5.10.2017 - 19:08)

    Dobrý den mám bratra ve vězení a chtěla bych se zeptat o návštevě. Můj bratr chce na navštevu jenom mě ale je mo teprve 15 let můžu tam jit sama nebo s doprovodem rodiču a pak by odešli a nebyli na návštěvě? Předem děkuji za odpoveď

  • Lenka

    (22.10.2017 - 15:38)

    Dobrý den.přítel dostal 9 měsíců u soudu mu proměnili 5 a teď dalších 12 měsíců,vše za neplacení výživného.Odvolal se ,ale zatím nevime jak to dopadlo.Počítam že musíme počkat jak dopadne odvolaní a pote můžeme žádat o pp.Nevim ale zda muže žádat o 2/3 (1/3 nestíháme,asi by to ani nešlo) a jak dlouho předem?Jako na půlku 2-3 týdný?Všechny přísliby máme připravené.1 diferenčku zatím nemá.Taky bych se chtěla zeptat,zda by pomohlo kdybychom zaslali tyto přisliby na soud kde projednávají jeho odvolani?Nebo jestli poradíte něco jiného,aby jeho odvolání dopadlo kladně,nebo máme čekat?Zvrtal co mohl!!!A je dost poučen,ale soudy to zatím vidi jinak,notabene když bývala partnerka i její rodiče pracují u policie!Stačí si jen přečíst jméno na spise a každý soudce ho hned odpálí!Ale s tím bohužel nic nenaděláme!Teď se ho snažíme s rodinou dostat ven na pp.Advokátku sice máme(měli) ale ta teď bude odcházet na mateřskou.Tak se snažím zjistit co nejvíce?Je v Novém sedle a co jsem četla tak půlky zřídka a 2/3 vůbec.Má smysl vůbec žádost posílat?A když jí zamítnou (2/3)může žádat o půlku?a po jaké době?Půlka by měla výcházet na červenec 2018.Máme dvouletou dceru společnou a jedenáctiletou moji,mohl by k tomu soud přihlednout k pp? Je to trochu chaotické,ale děkuji moc za odpověď.

    • Obase

      (23.10.2017 - 6:25)

      Dobrý den,
      Pokud je ve výkonu trestu poprvé, může žádat kdykoli po jedné třetině. Z hlediska zákona je jedno, jestli bude žádat po 1/3, 1/2, nebo jindy. Žádost může opakovat po 6 měsících po právní moci zamítnutí rozhodnutí. Z hlediska odvolání je dobře podat jakoukoli pozitivní informaci.

  • Lenka

    (22.10.2017 - 16:17)

    Dobrý den,ted jsem si precetla co jsem napsala za ptakovinu.chtela jsem napsat místo 2/3 pulku(1/2) a naopak.nejak jsem zazmatkovala,prominte.dekuji 🙂

  • Dana

    (30.10.2017 - 20:37)

    Dobrý den, můj syn byl odsouzen za neplacení alimentů na 1rok nepodmíněně. Podal si žádost o PP po třetině trestu (je mu 37let, ve vězení poprve). Dnes proběhlo jednání u Obv.soudu pro Prahu 4. Paní soudkyně po zvážení všech okolností žádosti o PP vyhověla. Přítomná státní zástupkyně ale podala na místě proti rozsudku stížnost (podstatou bylo „že byl ve vězení moc krátkou dobu“). Jaká je prosím reálná pravděpodobnost, že vrchní soud rozhodne ve prospěch syna? Na výsledek čeká samozřejmě dál ve výkonu trestu a už jen to čekání jsou další týdny navíc. Předem děkuji za informaci.

    • Obase

      (31.10.2017 - 6:29)

      Dobrý den, pravděpodobnost je vysoká, protože ne státní zástupce, ale zákon určuje kdy lze žádat o PP. Každopádně bez advokáta to je těžší.

    • Petr

      (1.11.2017 - 15:41)

      Dobrý den. Paní Dano, státní zástupkyně bude muset svou stížnost řádně odůvodnit a soud je povinen fotokopii toho odůvodnění zaslat na vědomí Vašemu synovi (odsouzenému), který se může (je to jeho právo, nikoliv povinnost) ke stížnosti vyjádřit a to písemným podáním zaslaným na adresu soudu. Toto vyjádření bych synovi doporučil podat a zdůraznit v něm všechny okolnosti svědčící v jeho prospěch. Jsem přesvědčen, že poté bude syn z výkonu trestu podmíněně propuštěn, resp., že stížnost státní zástupkyně bude zamítnuta.
      Přeji hodně štěstí.
      Petr, právník spolupracující s platformou obase.cz

  • Barbora

    (7.11.2017 - 17:01)

    Dobrý den, přítel je momentálně ve výkonu trestu 5 měsíců za podvod, příští týden má soud, kde se rozhodne, jestli mu promění podmínku 10 měsíců za jiný trestný čin. Dohromady by délka trestů byla tudíž 15 měsíců. Jak se v tomto případě postupuje s žádostí o podmínečné propuštění v půlce trestu? Počítá se polovina z celkové doby, tj. po 7,5 měsících? Nebo se polovina počítá pouze z jednoho trestu (v tomto případě logicky z toho delšího, desetiměsíčního)? Děkuji

    • Obase

      (7.11.2017 - 21:00)

      Dobrý den, lhůta pro podmíněné propuštění se počítá že součtu trestů.

  • Soňa

    (10.11.2017 - 17:23)

    Dobrý den, přítel je na cele s dalšími 2 vězni a mají celu 8,4m2 (i s wc a umyvadlem), má smysl psát žalobu na soud pro lidská práva na nedodržení daných metrů? Děkuji

    • Obase

      (10.11.2017 - 17:32)

      Pokud myslíte soud pro lidská práva ve Štrasburku, tak nikoli. Můžete si stěžovat u ministerstva spravedlnosti.

  • majka

    (5.1.2018 - 12:22)

    Dobry den,chci se prosim zepat,pritel je ve vykonu trestu v Rýnovicích,dostal dva roky,pristi tyden bude posilat zadost o PP bude mit 1/2 za sebou,jak dlouho trva nez proběhne soud.Dekuji Majka

    • Petr

      (6.1.2018 - 22:16)

      Paní Majko,
      z trestního řádu vyplývá, že soud by měl rozhodnout do 30 dnů ode dne podání žádosti, nebrání-li tomu důležité důvody. Soudy uvedenou pořádkovou lhůtu však začasté nestíhají, proto lze očekávat projednání žádosti zpravidla v rozmezí od 30 do 60 dnů ode dne podání žádosti.
      Petr, právník spolupracující s platformou obase.cz

  • Mona

    (8.1.2018 - 21:56)

    Dobry vecer, za jak dlouho lze požádat o PP v případě 18 letého trestu odnětí svobody? Předem moc dekuji za odpověď Monika

    • Petr

      (9.1.2018 - 21:27)

      Paní Mono,
      pro správné zodpovězení Vaší otázky bychom museli znát přesnou hmotně právní kvalifikaci (paragraf včetně příslušného odstavce) trestného činu, za který byla dotyčná osoba odsouzena. Nezáleží totiž na délce uloženého trestu, ale pouze na zmíněné právní kvalifikaci.
      Petr, právník spolupracující s platformou obase.cz

  • majka

    (12.1.2018 - 18:58)

    Dobry den,chtela bych se zeptat,pritel minuly tyden podal zadost o PP,ma ted pulku za sebou,ja mam sepsane jako druzka prislib bydleni a pripojeni k zadosti o PP,ale vychovatel mu do posudku napsal.ze PP nedoporucuje.pritom chodi do práce mimo veznici.nema zadny kazenak.Pry se ještě nenapravil.Pritel mi rikal,ze tu zadost stahne,ze sance na propusteni je nulova,snazim se ho presvedcit,ale pry je to zbytecne.Myslite,ze tu zadost ma nechat nebo radsi stahnout.Mam doma 4leteho chlapecka autistu a jsem na neho sama,je to opravdu narocne,nevite prosim,jestli i moji situaci doma soudce nebo soudkyne zohledni.Dekuji Majka

    • Obase

      (12.1.2018 - 20:04)

      Dobrý den,nedoporučující posudek nemusí být sám o sobě důvodem k zamítnutí žádosti o podmíněné propuštění. Na druhou stranu to může být pro soudce signál, že nesplňuje podmínku předpokladu vedení řádného života.

      • Petr

        (12.1.2018 - 22:30)

        Dovolil bych si nesouhlasit s druhou částí odpovědi moderátora obase.cz k otázce paní Majky. Podle tr. zákoníku musí odsouzený pro podmíněné propuštění splnit 3 základní podmínky. První podmínka spočívá v nutnosti vykonat určitou, zákonem stanovenou, část trestu; druhá podmínka spočívá v „polepšení“ pachatele; a konečně třetí podmínka spočívá v tom, že soud musí u odsouzeného dovodit, že v budoucnu povede řádný život. Splnění první podmínky zjišťuje soud z evidence vězněných osob; splnění druhé podmínky zjišťuje soud z hodnocení chování odsouzeného věznicí; splnění třetí podmínky zjišťuje soud z mnoha okolností (minulost odsouzeného, jeho postoj k tr. činnosti, zázemí v rodině a dalších skutečností). Zda odsouzený povede řádný život je tedy v tomto případě otázka čistě právní a její splnění proto může posoudit jedině soud. Věznice se může vyjadřovat pouze k tomu, co je sama schopna posoudit – k chování odsouzeného, zda se polepšil či nikoliv. Jinými slovy, pokud věznice dospěla k závěru, že dosavadní výkon trestu nevedl k polepšení odsouzeného, trest neplní svůj účel a z toho důvodu nedoporučuje podmíněné propuštění – pak takový závěr je v kompetenci věznice a odsouzený nesplňuje druhou podmínku, tak jak jsou shora uvedeny. Hodnocení splnění jiných podmínek PP u odsouzeného věznicí je právně irelevantní a erudovaný soudce k takovým závěrům nebude přihlížet.
        Petr, právník spolupracující s platformou obase.cz

  • majka

    (13.1.2018 - 19:26)

    Dobry den Petre,dekuji za vas názor.Mne prave zarazi,co muze napsat veznice do posudku,skrz chovani, kdyz je tam pritel dva mesice,z toho mesic pracuje mimo veznici.Pripada mi to kratka doba,jenze předtím byl od ledna ve vazbe v Brne a tam vlastne nic nedelal,cekal na soudy,potom mesic na eskortnim,jenze nemá zadne pochvaly a diferencku dvojku,to nevim co je.Jedina pozitivni věc pry je,ze ma praci mimo a zadny kazenak. Uvidíme,nejak to dopadne,budu doufat,ze snad dobře.Dekuji Majka

    • Petr

      (14.1.2018 - 9:51)

      Paní Majko,
      mohu se zeptat v jaké věznici je Váš přítel?
      Petr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *