Kdo je oprávněný podat žádost/návrh o podmíněné propuštění:
- Odsouzený
Za odsouzeného může podat žádost též advokát na základě udělení plné moci, případně určením Českou advokátní komorou nebo ustanovení soudem (zejména v případě mladistvých) a zákonný zástupce.
Za odsouzeného ve smyslu zákona nemohou jednat osoby blízké (s výjimkou zákonných zástupců u odsouzených mladistvých). Proto soud zpravidla odmítne žádost podanou blízkými osobami, a celý proces se tak často protáhne.
- Ředitel věznice
Ředitel věznice má právo podat za odsouzeného návrh na podmíněné propuštění, pokud to uzná z vhodné. Jedná se o výjimečný institut používaný jako významná motivace pro odsouzené, kterým se tak postavení odsouzeného před soudem významně zlepší. Soud však ani v takovém případě není povinen návrhu vyhovět, a ani takové podání není zárukou podmíněného propuštění.
Speciální úprava je pak u odsouzených za přečin, kde může ředitel věznice podat návrh na podmíněné propuštění kdykoli během výkonu trestu. Není tedy vázán žádnou zákonnou lhůtou. A soud návrhu nevyhoví jen v případě, je-li zjevné, že odsouzený po propuštění nepovede řádný život.
Se souhlasem státního zástupce může o podmíněném propuštění v případě podání žádosti ředitelem věznice rozhodnout předseda senátu sám.
Ředitel věznice může po nabytí právní moci rozhodnutí o zamítnutí návrhu podmíněné propuštění návrh ihned opakovat.
Ředitel věznice se stejně tak může k žádosti odsouzeného ,,pouze“ připojit.
- Státní zástupce
Návrh na podmíněné propuštění odsouzeného může podat i státní zástupce. Velice výjimečný institut, se kterým se běžně nesetkáváme.
- Zájmové sdružení občanů, pokud zároveň navrhne záruku za dovršení nápravy odsouzeného
Trestní řád považuje za zájmové sdružení občanů odborové organizace, organizace zaměstnavatelů, ostatní občanská sdružení s výjimkou politických stran a hnutí, církve, náboženských společnosti a právnické osoby sledující v předmětu své činnosti charitativní účely.
Soud při projednávání návrhu na podmíněné propuštění zpravidla zkoumá kontakt zájmového sdružení občanů s odsouzeným, průběh spolupráce, i schopnost zájmového sdružení občanů dostát své záruky. Je proto dobré velmi dobře zvážit, se kterým zájmovým sdružením občanů bude odsouzený spolupracovat. V případě dobře zvoleného zájmového sdružení a dlouhodobější spolupráce, jsou takové záruky významnou výhodou odsouzeného při jednání o podmíněném propuštění. V případě zamítnutí takového návrhu může zájmové sdružení po nabytí právní moci rozhodnutí návrh opakovat.
Věcně příslušným soudem pro jednání o žádosti o podmíněné propuštění je okresní soud, v případě Prahy obvodní soud, v Brně pak městský soud.
Související články:
- Podmíněné propuštění zeširoka
-
- Co zajistit před podáním žádosti o propuštění
- Co říká zákon
- Kdy je možné podat žádost o podmíněné propuštění
- Kam podat žádost o podmíněné propuštění
- Jak může soud rozhodnout
- Opakování žádosti o podmíněné propuštění
- Přeměna trestu odnětí svobody na trest domácího vězení
- Aktuální statistika podmíněného propuštění
- Vzor žádosti
-
6 komentáře v “Kdo podává žádost o PP”
Klara
(13.3.2022 - 16:11)Dobrý den chtěla bych se zeptat přítel 24.3 má nástup za dva přečiny za prospěšné práce a za výživné.Muze si požádat před nástupem o podmínečně propuštění ze by jsi oddsedel jen prospěšné práce a za výživné by ho pustily podmíněné domu? Podotykam výživné jsme vyplatily jak dluh tak měsíční výživné.Dekuji moc za radu klara
obase.cz
(13.3.2022 - 22:49)Dobrý den. Podat žádost o podmíněné propuštění může až po vykonání určité části trestu. Takže tedy ne. O.
Klara
(18.3.2022 - 19:39)Dobře Děkuji ale když byl odsouzen a zaplatil ten dluh.Takze stim tedy nejde nic dělat i tak si to musí oddsedet? Dekuji
obase.cz
(20.3.2022 - 0:15)Ano. O.
Fabio
(6.9.2022 - 15:34)Podle jakého paragrafu může ředitel věznice podat žádost o propuštění z vězení za odsouzeného?
obase.cz
(14.9.2022 - 18:45)Dobrý den. Podle paragrafu 331 tr. řádu.