Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek. Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.
můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz
4 506 komentáře v “Odpovídá právník”
Marketa
(20.2.2025 - 16:13)Dobry den,chci se zeptat.Syn je ve veznici Vinarice.Kdyz by zadal o PP kde by ho soudili v Praze ci v miste bydliste?Moc dekuji
M.Nemeckova
právník
(20.2.2025 - 17:28)Vážená paní Markéto,
o návrhu odsouzeného, který vykonává trest odnětí svobody, na podmíněné propuštění rozhoduje soud v jehož obvodu odsouzený vykonává trest odnětí svobody. V tomto případě se jedná o Okresní soud v Kladně.
Jana
(12.3.2025 - 13:14)Dobrý den chtěla bych se jen zeptat můj syn jeho odsouzený na mírové a podala jsi žádost že by chtěl studovat obráběč kovu, Měli by ho převést do Valdic. A já bych se chtěla jen zeptat jestli je to tam nějak rozdělené ten školák A jak to tam funguje moc vám všem děkuji a přeji všem hodně síly.
Alena
(28.2.2025 - 7:44)Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu:
Příbuzný je ve výkonu trestu ve věznici Mírov. Začátkem února prodělal mozkovou mrtvici, v současné době je hospitalizován ve vězeňské nemocnici v Brně. Je ochrnutý na pravou polovinu těla, jednou týdně za ním dochází rehabilitační pracovník, což si myslím, že není dostačující. Nyní jsme zjistili, že následkem mrtvice zapomněl číst a psát. Bez pomoci tyto znalosti neobnoví. Prosíme o radu, jak v této záležitosti máme postupovat, abychom mu mohli pomoci, jestli je možné, aby ho navštěvoval logoped a ergoterapeut zvenčí.
Děkuji. Alena
právník
(28.2.2025 - 14:47)Vážená paní Aleno,
v první řadě vyjadřuji lítost, že Vašeho příbuzného postihly tak vážné zdravotní problémy.
Individuální pomoc pro Vašeho příbuzného bude spíše obtížná – vězeňská služba má dlouhodobě personální podstav a musí dbát bezpečnostních standardů ve věznicích, takže opakované vstupy do věznice ze strany jakýchkoliv externích terapeutů budou těžko realizovatelné. Je otázka, jak dlouho bude Váš příbuzný hospitalizován ve vězeňské nemocnici a kam jej poté zařadí pro další výkon trestu – do jaké věznice. Je možné, že věznice Mírov to již nebude. Teprve poté, co bude Váš příbuzný opětovně trvale zařazen do konkrétní věznice lze přemýšlet nad konkrétní pomocí.
Nevím, za jaký trestný čin byl Váš příbuzný odsouzen (závažnost) ani jakou část trestu již vykonal, vlastně nevím žádné informace k tomu odsouzení, ale pouze teoreticky je tady i možnost přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů ve smyslu ustanovení § 325 odst. 1 trestního řádu. Je třeba si však přiznat, že uvedené zákonné ustanovení je řešením spíše pro typicky jiné zdravotní potíže, nicméně zkusit podat návrh na přerušení VTOS můžete. Jiné možnosti se totiž příliš nenabízejí, snad jen individuální milost prezidenta republiky, ale tam ty šance na udělení milosti opravdu nejsou velké…
Je mi líto, že pro Vás nemám příznivější zprávy.
Jarka
(28.2.2025 - 21:29)Chci se zeptat jedna se o novele trestniho zakona myslím že by měla jit do druhého cteni je možnost že i odsouzeni vezni by mohli mít zkrácený trest dekuji
právník
(3.3.2025 - 16:19)Vážená paní Jarko,
toto otázku zodpovídáme již opakovaně.
Novela trestního zákoníku je v legislativním procesu a ještě nikdo neví v jakém konečném znění bude definitivně schválena. Nicméně, dopad na pravomocně odsouzené osoby bude minimální. Při optimistickém pohledu na věc bych předpokládal, že tresty by mohly být zrušeny osobám odsouzeným za přečin zanedbání povinné výživy dle ustanovení § 196 odst. 1 tr. zákoníku (skutková podstata tohoto přečinu v prvním odstavci se navrhuje zcela vypustit, tzn. toto jednání by po účinnosti novely již vůbec nebylo trestné) a dále by mohly být zrušeny tresty nebo jejich zbytky osobám odsouzeným za přechovávání tzv. lehkých drog, ale to pouze do určitého množství. Jde o to, že změna zákona, resp. případné zmírnění trestných sazeb, sama o sobě automaticky neznamená poměrné snižování pravomocně uložených trestů – to vůbec nelze očekávat. Pouze v případě, že trestnost činu zcela zanikne (tzn. jednání, pro které byl pachatel pravomocně odsouzen, po změně zákona již není vůbec trestné), pak musí také dojít ke zrušení uložených trestů (případně jejich nevykonaných zbytků).
Hana
(6.3.2025 - 20:46)Dobrý den. Synovi u soudu byl udělen posudek soudního znalce. Jak se tento posudek vytváří? Formou pohovoru s odsouzeným popř. formou nějakých testů? Jedná se o jedno sezení či více? S jedním znalcem? Děkuji za odpověď.
právník
(7.3.2025 - 11:52)Vážená paní Hano,
na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Znalecké zkoumání probíhá různými metodami – to si musí obhájit ten znalec, jak dospěl ke znaleckým závěrům. V soudním řízení mohou procesní strany navrhnout soudu, aby provedl v rámci dokazování výslech znalce – v takovém případě mohou procesní strany klást znalci doplňující otázky. Můžete si také nechat zpracovat revizní znalecký posudek od jiného znalce ve stejném oboru.
Ludija
(10.3.2025 - 21:33)Dobrý den, syna přesunuli z CPZ do vazební věznice, chtěl by se odhlásit z nájmu kde doposavaď bydlel se svou ženou a má tam i trvalé bydliště. K tomu se váže druhá otázka, chce, abych mu jeho osobní věci přenesla ke mě domů. Nechci bez asistence policie vstupovat do bytu. Co musí syn udělat, abych si jeho věci z bytu mohla odnést? Jak může podat žádost o rozvod? Jak může vypovědět nájemní smlouvu, která je vedena na jeho jméno ještě před svatbou? Můžu toto udělat v zastoupení já, když on fyzicky nemůže z vazby? Jak můžu získat ověřenou kopii oddacího listu, jeho žena mi jej nechce půjčit ani udělat ověřenou kopii.Je ve vazbě notář, který ověří jeho podpis na plné moci? Děkuji za odpověď.
právník
(11.3.2025 - 16:59)Vážená paní Ludija,
doporučuji, aby Vás syn zmocnil písemnou generální plnou mocí – nejlépe bude, když generální plnou moc sepíšete a pošlete Vašemu synovi do vazební věznice v listinné podobě k podpisu. Váš syn se může obrátit na sociální pracovnici vazební věznice, která zajistí legalizaci (ověření) podpisu syna na plné moci, případně jiných listinách. Bude však nutné, aby Váš syn měl na účtu, který vede věznice k jeho osobě, dostatek peněžních prostředků na úhradu poplatků spojených s legalizací.
Jakmile obdržíte od Vašeho syna písemnou plnou moc, budete oprávněna jednat v jeho zastoupení a můžete ukončit nájemní smlouvu, jakož i řešit jiné jeho záležitosti.
Marika
(12.3.2025 - 10:46)Dobré ráno,
Má otázka zní. Má smysl podat žádost o PP podle judikatu 6To59/2018, Po polovině trestu? Obě podmínky jsou splněny, které se tam uvádí. Po 1/3 bylo propuštění zamítnuto ještě před uplynutím 1/2trestu. Zajímá mě jestli je lepší počkat těch 6 měsíců nebo je šance to podat Po 1/2 trestu podle toho judikatu? Jsou s tím nějaké zkušenosti? Abychom pak nečekali rok.
Děkuji za odpověď.
právník
(13.3.2025 - 14:28)Vážená paní Mariko,
uvedenou judikaturu soudy v praxi respektují a žádost o PP projednají (máme opakovaně vyzkoušeno). Nicméně, je třeba žádost o podmíněné propuštění dobře vyargumentovat mimo jiné také ve vztahu k důvodům, pro které byla předchozí žádost zamítnuta. Nejde totiž ani tak o ty procesní podmínky (ty budou splněny, dle toho, co uvádíte), ale zejména o to, jak přesvědčit soud, aby po relativně krátké době změnil názor a rozhodl kladně.
Pavel
(17.3.2025 - 11:21)Dobrý den, obrátil se na mě jako člověka ovládajícího cizí jazyk otec jednoho cizince, který vykonává v ČR trest ve věznici Valdice s tím, že má jeho syn zdravotní problémy, které dle jeho názoru nejsou adekvátně řešeny. O pár dní později jsem od dotyčného odsouzeného obdržel dopis, v němž mi popisuje okolnosti celého případu, kdy jej měl napadnout spoluvězeň kusem nábytku a udeřit jej do oblasti zápěstí. Volně cituji z dopisu: „Praštil mě do ruky, o pár dní později jsem požádal o lékařské vyšetření, protože bolest i poloha ruky ukazovaly, že mám asi něco zlomené. Udělali mi RTG, a řekli, že nic zlomené není. O chvíli později mě ale zavolali znovu a lékař mi sdělil, že se spletl a že skutečně zlomenina tam je, s tím, že ale budu muset počkat týden, než se ve věznici objeví radiolog, který určí další postup léčby. Po týdnu jsem byl předveden před lékaře, který mi bez toho, aby mi ukázal snímek a vysvětlil diagnónu, pouze sdělil, abych se posadil, dal mi ruku do sádry a s tím mě propustil. Na můj dotaz, jak bude pokračovat léčba, mi sdělil, že to je vše, že to sroste. Mám zdravotnické vzdělání a praxi a soudím, že mé zranění bude vyžadovat operaci. Na to mi bylo sděleno, že nemám pojištění, takže nic takového očekávat nemůžu. Nyní mám strach, abych neměl trvalé následky. Přitom jinému spoluvězni, který dostal v cele infarkt, a také nemá pojištění, byla poskytnuta pomoc s tím, že zdraví je přednější a úhradu péče bude řešit ambasáda. Prosím o jakoukoliv pomoc.“ Dotyčný odeslal dopis podobného znění obhájkyni, která jej v procesu zastupovala ex offo, aby kontaktovala vězeňskou službu, ambasádě své domovské země, několika přátelům, kteří mu údajně také nabízejí pomoc ohledně právních služeb… Můj dotaz zní, zda se dá udělat ještě něco? Předpokládám, že to celé musí jít nakonec stejně přes právníky a VS. Děkuji. Pavel
právník
(17.3.2025 - 17:52)Vážený pane Pavle,
pokud chcete, kontaktujte mě prosím na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz
Děkuji.
Pavel
(19.3.2025 - 7:58)Díky, napsal jsem. Zdraví Pavel
obase.cz
(2.4.2025 - 13:43)Dobrý den. Pojistitelem osob ve výkonu trestu je Česká republika. Pojištěný tedy je. Obrátil bych se k dozorujícímu státnímu zástupci. O.
právník
(2.4.2025 - 17:02)Ahoj Ondro,
v tomto případě jde o cizince, o kterém nevíme, zda ve výkonu trestu pracuje. Pokud nepracuje, pak není v České republice zdravotně pojištěn, ani když je ve výkonu trestu odnětí svobody. Není tedy jisté, zda je pojistitelem stát. Je otázka, zda se jedná o občana EU – pokud ano, pak by bylo nutno zjistit, zda je platně pojištěn ve své zemi, přičemž toto pojištění by bylo možno v omezeném rozsahu použít. Pokud není občan EU, popřípadě nemá v EU platné pojištění, pak neodkladnou lékařskou péči za něj hradí Vězeňská služba. Lze tedy shrnout, že zdravotní péče u tohoto odsouzeného musí být zajištěna, jenom je sporné, kdo ji uhradí, což nelze z textu dotazu dovodit, neboť sdělené informace jsou nedostatečné.
Závěrem podotýkám, že ačkoliv tazatel uvádí, že napsal e-mail s dotazem, žádný takový jsem v e-mailové schránce pravnik /zavináč/ obase.cz nenašel.
Lenka
(18.3.2025 - 11:18)Mám dotaz přítel dostal trest podminku 3 roky se zkušební dobou na 4 roky , státní zastupce se odvolal s tím že mu měl být udělen souhrnný trest vzhledem k tomu že byl už odsouzen k odnětí svobody na 3 měsíce za jinou trestnou činnost kterou si už odsedel. Tak teď nevím jestli to myslí dobře ten státní zastupce nebo mu chce uškodit. Je možné že to celé prekvalifikujou a dají mu trest odnětí svobody ? Předem děkuji snad jsem to vysvětlila aspon trochu k pochopení
právník
(18.3.2025 - 16:01)Vážená paní Lenko,
tady ze strany státního zástupce nejde o to, zda chce Vašemu příteli uškodit nebo ne, ale jde výhradně o to, zda jsou splněny zákonné podmínky pro uložení souhrnného trestu či nikoliv. V tomto případě tedy státní zástupce ani neškodí, ani nepomáhá – zkrátka chce, aby byl uložen správný trest (souhrnný / samostatný). Bohužel tento postup v konečném důsledku však skutečně může Vašemu příteli uškodit, neboť pokud bude ukládat souhrnný trest k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, pak tento souhrnný trest odnětí svobody bude rovněž nepodmíněný. Nelze totiž uložit do souhrnu dva tresty odnětí svobody s různým způsobem jeho výkonu…
Pavel
(4.4.2025 - 18:22)Dobrý den, mail jsem posílal 18. 3., zkouším znova z jiné adresy. Zdraví Pavel
Lenka
(19.3.2025 - 18:58)Moc děkuji za zpětnou vazbu . Ale on si ten předešli trest už odsedel tak proč by chtěl souhrnný trest když ten druhý skutek za který dostal podmínku se stal jindy nez předešlí trest?
právník
(20.3.2025 - 10:57)Vážená paní Lenko,
tam jde zejména o časové hledisko. Jde o to, zda Váš přítel spáchal trestný čin, pro který je nyní vedeno trestní stíhání, dříve (před tím) než byl vyhlášen rozsudek soudu I. stupně v trestní věci, kde byl Vašemu příteli uložen trest odnětí svobody v délce trvání 3 měsíce.
Lenka
(20.3.2025 - 13:31)Mockrát děkuji za odpovědi nesmírně si jich vážím. Ještě se zeptám pokud to tedy správně chápu, je tedy možný že dostane trest nepodmínený?
právník
(20.3.2025 - 15:47)Vážená paní Lenko,
pokud jsou splněny podmínky pro uložení souhrnného trestu a ten první trest byl nepodmíněný, pak je téměř jisté, že bude uložen souhrnný trest odnětí svobody nepodmíněně. V takovém případě by samozřejmě došlo k zápočtu těch již vykonaných 3 měsíců do nově uloženého souhrnného trestu.
Linda
(19.3.2025 - 20:16)Může mi prosím někdo odpovědět na moji otázku??
právník
(2.4.2025 - 17:40)Vážená paní Lindo,
odpovíme na otázku každého tazatele, ale Vaši otázku musíte zařadit na konec diskuzního vlákna. Není v našich silách hledat otázky uvnitř diskuzního vlákna, které čítá celkem téměř 4.500 příspěvků.
Věra
(30.3.2025 - 16:43)Přeji hezký den.
Lze odsouzeného na 16 let vězení se zvýšenou ostrahou přeložit/přemístit ve stejné věznici do budovy „pouze s ostrahou “ po odpykání X let a dobrém chování? Nebo musí být splněna ještě nějaká podmínka? Při zařazení do programu vzdělávání SOU byl na dva roky přemístěn do „ostrahy“ a po ukončení studia opět návrat zpět do “ zvýšené ostrahy“.
Děkuji za odpoveď a přeji hezký den.
Věra
právník
(31.3.2025 - 16:07)Vážená paní Věro,
o přeřazení odsouzeného do věznice jiného typu (z věznice se zvýšenou ostrahou do věznice s ostrahou) rozhoduje soud, a to zpravidla na návrh odsouzeného, přičemž podmínky stanoví § 57 trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb.). Základní podmínkou je výkon alespoň jedné čtvrtiny z uloženého trestu odnětí svobody.
Simona
(31.3.2025 - 10:34)Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat, jak často muže vězen žádat o přemístění do jiné věznice? Jak často tu to žádost mohu podávat já zvenčí jako jeho přítelkyně. Předem velice děkuji Simona
právník
(31.3.2025 - 16:18)Vážená paní Simono,
přemístění z jedné věznice do jiné věznice stejného typu může odsouzený (případně osoba blízka za odsouzeného) opakovat po 3 měsících ode dne, kdy předchozí žádost o přemístění téhož odsouzeného byla zamítnuta. Je lhostejno, zda žádost o přemístění podá přímo odsouzený nebo za něj osoba blízká či právní zástupce. Lhůtu pro opakování žádosti je třeba dodržet v každém případě.
Michaela
(1.4.2025 - 9:07)Dobrý den chci se zeptat s přítelem jsme podávali koncem února žádost o pp.vse má v pořádku,po prvé ho nepustily a teď se chci zeptat na šanci na půlku jít domů.sedi za řidičák 12mesicu a vloni před výstupem mu soud dal 8mesicu což do konce mu zbývá 4mesice.dekuji
právník
(2.4.2025 - 17:09)Vážená paní Michaelo,
šance na podmíněné propuštění nemohu odhadnout, neboť nemám žádné informace o situaci Vašeho přítele. Netuším jaké hodnocení má z výkonu trestu, zda do výkonu trestu nastoupil sám či nikoliv, nevím kolikrát je soudně trestán, jaké má zázemí na svobodě po případném podmíněném propuštění, jak se staví k případné povinnosti nahradit škodu způsobenou trestným činem (ve věci maření výkonu úředního rozhodnutí zřejmě žádná škoda nevznikla, ale je tam ještě to druhé odsouzení, kdo ví za co…)
Jinými slovy, nemám ani ty nejzákladnější informace, ze kterých bych mohl vycházet.
Alena
(4.4.2025 - 20:10)Prosím je ještě využívaná přítomnost advokáta,když je soud o PP online?,když to nedopadne,žádat se může až po půl roce,nebo i dřív? .. nemáte doporučení na advokáta okres Trutnov?
právník
(5.4.2025 - 10:35)Vážená paní Aleno,
obhajoba v řízení o podmíněné propuštění je zcela běžná i v případě, že veřejné zasedání je konáno pomocí videokonference. Konkrétně v okrese Trutnov doporučení na advokáta nemám, ale naše advokátní kancelář se již několik let zabývá obhajobou vězněných osob v řízení o podmíněném propuštění, takže se můžete obrátit i přímo na nás, a to na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz
Pokud okresní soud návrh vězněné osoby na podmíněné propuštění zamítne, je možno proti tomuto rozhodnutí podat stížnost a celou věc posoudí ještě krajský soud. V případě, že návrh na podmíněné propuštění bude zamítnut pravomocně, pak jej vězněná osoba může opakovat po uplynutí 6 měsíců ode dne právní moci zamítavého rozhodnutí. Z tohoto pravidla je výjimka, a to za situace, že první návrh na podmíněné propuštění podává vězněná osoba v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu a druhý návrh v souvislosti s výkonem poloviny trestu – v takovém případě se lhůta 6 měsíců neuplatní, neboť se nejedná o opakování téhož návrhu na podmíněné propuštění vězněné osoby, nýbrž jde o zcela nový návrh, který vězněná osoba podává z jiných zákonných důvodů a podle jiného zákonného ustanovení.
Alena
(6.4.2025 - 21:19)Děkuji za odpověd,máme ještě dost času,dotaz byl proto,že jsme se o tom bavili,jestli právní zástupce ano či ne.A Vy působíte kde?
právník
(7.4.2025 - 11:56)Vážená paní Aleno,
advokátní kancelář sídlí v Brně, ale působíme po celé republice.
Lenka
(5.4.2025 - 14:27)Zdravím chci se zeptat , manžel je na vazbě kde si může požádat o propuštění chci se zeptat je možné jako.nahrada trestu pro soud abych mu zajistila náramek od probačního jiz předem aby na to soud přihlížel také ? Děkuji
právník
(7.4.2025 - 12:01)Vážená paní Lenko,
stejný dotaz od Vás přišel e-mailem, proto jsme Vám již odpovědi e-mailem.