Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek. Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.
můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz
4 331 komentáře v “Odpovídá právník”
Simona
(25.10.2024 - 22:36)Dobrý den, mám přítele který loni v zimě spáchal čin za který byl už v minulosti trestaný, následoval soud který skončil podmínkou, na ten se ale státní návladní odvolal takže následoval další soud kde byl trest proměněn na rok a půl odnětí svobody. Bez ohledu na to že přítel splnil vše co u prvního soudu slíbil, má řádně placenou insolvenci, novou nájemní smlouvu a pracovní taky. Chtěla bych se zeptat zda má cenu se ještě dovolávat k soudu nebo zda se nedá požádat o třeba domácí vězení. Protože přece to vše na čem si teď zakládal a splnil nemá zase nechat tak. To ho přece nebude po propuštění trestu motivovat k tomu znovu to dokázat ale spíš naopak. Dekuji
právník
(27.10.2024 - 11:35)Vážená paní Simono,
vzhledem k tomu, že nemám žádné informace o celé trestní věci Vašeho přítele, nemohu ani posoudit, zda má smysl podávat dovolání k Nejvyššímu soudu či nikoliv. Úplně obecně mohu uvést, že pokud Váš přítel uznává vinu – a dovoláním by napadal „pouze“ uložený trest (druh a jeho výměru), pak dovolání má minimální šanci na úspěch. Dovolání zaměřené jenom do trestu by mohlo uspět pouze pokud by obecné soudy uložily nezákonný trest (např. mimo trestní sazbu) nebo by se jednalo o trest absolutně nepřiměřený tomu, co odsouzený spáchal. To bude jen stěží splněno, pokud byl uložen trest odnětí svobody o výměře 18 měsíců. Samozřejmě mohou být splněny jiné důvody pro podání dovolání, ale to se vracíme k zpět na začátek – o celé věci nemám žádné informace, tudíž to nemohu posoudit.
V této situaci – po právní moci odsuzujícího rozsudku, již nelze požádat o uložení trestu domácího vězení. Nelze ani změnit trest odnětí svobody na trest domácího vězení.
Ohledně té motivace můžete mít pravdu, ale to mělo zaznít u hlavního líčení před soudem – v rámci obhajoby…
Michal Kysela
(26.10.2024 - 12:06)Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mojí přítelkyní která je poprvé ve výkonu trestu, jakou má šanci dostat se na 1/3domů,po případě na polovinu trestu. Děkuji Kysela
právník
(27.10.2024 - 11:49)Vážený pane Michale,
v obecné rovině mají osoby, které se nacházejí ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, vyšší šanci na podmíněné propuštění. Nicméně, soud posuzuje každý návrh na podmíněné propuštění individuálně – hodnotí celou řadu skutečností, které k odsouzené osobě zjistí. Důležitá je např. zpráva věznice o chování odsouzené osoby, zda odsouzená osoba dobrovolně a včas nastoupila do výkonu trestu, jak se staví k povinností nahradit škodu (pokud škoda trestným činem vznikla) a jak nahlíží na spáchanou trestnou činnost. U trestných činů spáchaných pod vlivem nějaké závislosti (např. drogy, alkohol), sexuálních a násilných trestných činů také záleží např. na tom, zda se odsouzená osoba ve výkonu trestu podrobila nějaké terapii či léčbě a s jakým výsledkem. Dále soud hodnotí, do jakého prostředí se odsouzená osoba v případě podmíněného propuštění bude vracet, tzn. zda má zajištěno bydlení a pracovní uplatnění, jak řeší svou dluhovou problematiku, atd.
Marketa
(26.10.2024 - 14:59)Dobry den,chtela bych se zeptat koho a jak se zada o premenu z vezeni do domaciho vezeni a jaka je sance?Moc dekuji Marketa
právník
(27.10.2024 - 11:55)Vážená paní Markéto,
přeměnit nepodmíněný trest odnětí svobody na trest domácího vězení již není možné.
Tento postup byl možný pouze do 31. 12. 2021, ale od 01. 01. 2022 došlo k účinnosti zákona č. 220/2021 Sb., který částečně novelizoval trestní zákoník a tuto možnost zcela zrušil (bylo vypuštěno ustanovení § 57a tr. zákoníku).
Anonym
(26.10.2024 - 21:10)Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se můžu spojit s přítelem, když ho zavřeli v Polské věznici a nezná na mě určitě zpaměti číslo ani adresu.Předem děkuji za radu..
právník
(27.10.2024 - 12:01)Dobrý den.
Budete muset napsat Vašemu příteli dopis nebo se spojit s jeho obhájcem, který může zajistit předání kontaktních údajů.
Eliška
(30.10.2024 - 4:58)Dobrý den mohu se zeptat synovi jsem poslala už 4 dopisy na Pankrác od prvního dopisu je to 14 dní a stále nemám žádnou odpověď je možné že mu poštu nepředávají? Vím že by mi ihned odpověděl.nemám o něm žádné zprávy už 6 týdnů a mám o něj strach.kam se mohu obrátit a zjistit zda mu pošta byla doručena.děkuji
právník
(30.10.2024 - 17:06)Vážená paní Eliško,
neuvádíte podstatnou informaci – zda Váš syn v pankrácké věznici vykonává vyšetřovací vazbu nebo trest odnětí svobody. Pokud vykonává vyšetřovací vazbu, pak je možné, že byl soudem shledán tzv. koluzní důvod vazby, což by v praxi znamenalo, že korespondence Vašeho syna prochází kontrolou policejního orgánu, která nějakou dobu trvá. Pokud Váš syn v pankrácké věznici vykonává trest odnětí svobody, pak korespondenci Vašeho syna kontroluje pouze vězeňská služba, což nepředstavuje žádné zdržení (resp. max. jeden den) a korespondence je Vašemu synovi předávána obratem. V takovém případě je možné, že Váš syn nemá u sebe psací potřeby, obálky či dostatek poštovních známek – pošlete mu dopis, který bude obsahovat poštovní soupravu (papíry a obálky) + několik poštovních známek a propisku. Na obálku dopisu označte adresáta (Vašeho syna) jménem, příjmením, datumem narození a adresou věznice. Datum narození u adresáta je velmi důležitý údaj, neboť ve věznici se může nacházet několik vězněných osob se stejným jménem a příjmením, takže Vaše dopisy, pokud neuvede datum narození adresáta, mohou končit u kdoví koho….
Závěrem uvádím, že o Vašeho syna nemusíte mít obavy. Pokud by byl např. vážně nemocen, vězeňská služba by Vám tuto informaci sdělila. Bude se tedy jednat spíše o nějaký „technický“ problém…
Martin
(29.10.2024 - 18:13)Dobrý den
Je možné propuštění na 1/3 u § 198.
Známí dostal 5 let a dnes mu ve vězení řekli že má šanci. Je to prvotrest. Je bezproblémový, má pochvaly, má práci. Nastoupil včas.
Ve věznici pomáhá jak může a chválí ho za pomoct ostatním. Vychovatel si jeho spisy pročetl a řekl že šanci na 1/3 má jde to i s tímto paregrafem? Děkuji
právník
(29.10.2024 - 20:16)Vážený pane Martine,
ustanovení § 198 tr. zákoníku má různé odstavce, případně odstavce jsou rozděleny ještě na písmena, takže to musíte uvést celé včetně odstavce a písmene.
Martin
(30.10.2024 - 20:51)Dobrý den
Je tam napsané § 198 odst .1 2 písm c) d) tě.zakoniku
Děkuji mockrát
právník
(30.10.2024 - 22:08)Vážený pane Martine,
vychovatel věznice má pravdu – nejedná se o zvlášť závažný zločin, takže pokud je Váš známý odsouzen pouze za trestný čin dle ustanovení § 198 dost. 1, odst. 2 tr. zákoníku a ve výkonu trestu odnětí svobody se nachází poprvé, pak může podat žádost o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody.