Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 359 komentáře v “Odpovídá právník

  • Zdena

    (13.9.2024 - 8:00)

    Dobrý den chtěla bych se zeptat,syn je ve VT v Pardubicích a z důvodu šikany vzal prášky na uklidnění a pořezal se. Mohu já jako matka požádat o přemístění do jiné věznice z důvodu ochrany?

    • právník

      (16.9.2024 - 11:28)

      Vážená paní Zdeno,
      Váš syn může požádat o přemístění ze stávající věznice do jiné věznice stejného typu. Žádost můžete za syna podat i Vy, ale Váš syn se k této žádosti stejně musí připojit, takže praktický význam to nemá.
      Pokud byl Váš syn šikanován jinými vězněnými osobami, pak jednoznačně doporučuji, aby toto jednání oznámil pracovníkům oddělení prevence a stížností (OPaS) dané věznice. Pracovníci uvedeného oddělení mají široké pravomoce a pokud situaci vyhodnotí tak, že je z bezpečnostních důvodů vhodné přemístit Vašeho syna do jiné věznice, pak toto mohou prostřednictvím ředitele věznice zařídit velmi rychle – určitě rychleji, než bude vyřízena „klasická“ žádost odsouzeného o přemístění.

  • Michaela

    (19.9.2024 - 12:22)

    Dobrý den, přítel měl PP. Je to prvotrest.Vše pro to splňoval i pan soudce řekl, že je dobrým adeptem pro PP, jenže státní zástupkyně řekla, že vypadá psychicky nevyrovnaný a že vypadá, že by mohl být v budoucnu agresivní.. odvolaly jsme se do Prahy.. jak dlouho prosím se čeká na odvolání a co vše proto můžeme ještě udělat?
    Ještě jsem se chtěla zeptat.. vím, že existuje propuštění na kauci z vazby ale nevím zda to jde i pro odsouzené ve výkonu trestu. Děkuji za odpověď.

    • právník

      (19.9.2024 - 15:26)

      Vážená paní Michaelo,
      pokud soud I. stupně zamítl návrh odsouzeného na podmíněné propuštění, a odsouzený si na místě (v soudní síni) podal stížnost proti takovému usnesení, pak stížnost je podána řádně a včas. Nyní je třeba vyčkat, až soud doručí odsouzenému písemné vyhotovení zamítavého usnesení, a poté podanou stížnost odůvodnit – a to ve vztahu k argumentům, kterými soud odůvodňuje své zamítavé usnesení. Odůvodnění stížnosti je třeba učinit písemně a zaslat jej soudu I. stupně. Tento soud poté předloží celou věc nadřízenému soudu, který o stížnosti rozhodne. Děje se tak většinou přibližně do měsíce ode dne, kdy je spis předložen nadřízenému soudu.
      Propuštění z výkonu trestu odnětí svobody na kauci není možné.

  • Jana Trčková

    (22.9.2024 - 19:37)

    Můj syn se včera zabil. Na Borech v Plzni. Nikdo se z vězení nestěžoval mne jako matku informovat. Nevím kam se mám obrátit. Nevím kde na jaké pohřební službě hledat. Za odpověď předem děkuji.

    • právník

      (24.9.2024 - 12:08)

      Vážená paní Trčková,
      informace Vám musí podat pracovníci věznice Plzeň-Bory, případně i policie, která tyto případy standardně prošetřuje.

    • Karolína Papežová

      (25.10.2024 - 14:29)

      Dobrý den, mám dotaz. Otec dostal 12 měsíců za řízení vozidla bez řidičáku. Následně na to měl 200 hodin prospěšných prací a udělali mu z nich 200 dnů takže další měsíce. V listopadu měl být propuštěn. Dnes na soudu mu udělili dalších 8 měsíců za starý incident opět s řidičákem. Měl pár dnů do propuštění. Můj dotaz tedy je funguje domácí vězení? Dá se to zařídit v jeho případě? Děkuji za odpověd´.

  • Jan

    (24.9.2024 - 16:06)

    Dobrý den mám otázku
    Když bylo na přítele zahájeno trestné stíhání a je mimo ČR je možné to řešit Za nej po případě je možné aby situaci řešil na dálku on-line nebo telefonicky protože se nemůže dostavit v nejrychlejším časovým rozmezí co má dělat jak ma postupovat děkuji

    • právník

      (26.9.2024 - 9:40)

      Vážený pane Jane,
      bude dost záležet o jakou trestní věc se jedná. K některým úkonům (např. výslech) bude muset přijet, to nelze uskutečnit on-line. Samozřejmě orgány činné v trestním řízení mohou vést trestní řízení jako proti uprchlému, ale tento postup není pro obviněného z mnoha důvodů vhodný.

  • Martina

    (28.9.2024 - 11:32)

    Dobrý den, můžou Vám u soudu vyčíst minulost a na základě toho nepustit na PP? Je šance u odvolávacího soudu uspět, že soud nebral v potaz chování vězně ve výkonu trestu ale před výkonem? Bratr je prvotrest a byl odsouzen na 4 roky za ublížení na zdraví. Ve výkonu se chová výborně, má 1diferencku, 15 pochval, příslib práce + bydlení výborné hodnocení měl od vychovatele a přesto na základě minulosti ho nepustili.. v minulosti měl ublížení na zdraví ale vždy dostal podmínku, ve které se osvědčil. Je prosím vás nějaká šance, že by to odvolání vyšlo? Doma má dvě malé děti, změnil se, říkal, že už by se v životě do ničeho takového nezapletl, že mu to za to nestojí. Chce vidět své děti vyrůstat. Děkuji Martina

    • právník

      (30.9.2024 - 9:52)

      Vážená paní Martino,
      soud při rozhodování o návrhu odsouzeného na podmíněné propuštění může přihlédnout k případné trestní minulosti odsouzeného, nicméně trestní minulost odsouzeného nesmí být jediným důvodem pro zamítnutí návrhu na podmíněné propuštění – na to je bohatá judikatura Ústavního soudu. Proti usnesení soudu I. stupně, kterým soud zamítl návrh odsouzeného na podmíněné propuštění, odsouzený může podat v zákonem stanovení lhůtě stížnost. Mírů šancí na úspěch ve stížnostním řízení nedokáži takto odhadnout – na to mám příliš málo informací. Pokud chcete, můžete mě kontaktovat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz a situaci více rozvést.

      • Martina

        (30.9.2024 - 16:42)

        Dobrý den, poslala jsem Vám e-mail. Děkuji.

        • právník

          (30.9.2024 - 19:01)

          Dobrý den,
          bylo reagováno.

  • Petra

    (29.9.2024 - 12:19)

    Dobrý den , mám dotaz bude se novela týkat i maření úředního rozhodnutí ? Děkuji Petra

    • právník

      (30.9.2024 - 11:16)

      Vážená paní Petro,
      konečná verze velké novely trestních předpisů ještě není známa. Zatím to nevypadá, že přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání by měl být dekriminalizován – o tom (pokud vím) ani nebylo uvažováno…

    • Michaela

      (25.10.2024 - 14:18)

      Dobrý den druh měl výstup 5.112024.prisel dopis od soudu a tam mu řekli že mu ukládají 8mesicu.odsel si teď 18mesicu.a soud mu dal další rok můžeš žádat o domácí vězení tahák dlouho

  • Petra

    (8.10.2024 - 18:08)

    Dobrý den , mám dotaz přítel vykonává trest ve Vinařicích a chtěl by zkusit přeložení do Všehrd, chci se zeptat zda by to bylo lepší co se tyce konfliktu mezi odsouzenými dekuju

    • právník

      (10.10.2024 - 14:57)

      Vážená paní Petro,
      atmosféru mezi odsouzenými v jednotlivých věznicích neznám, ale zřejmě to bude individuální, jak kdo s kým vychází – s tím se setkáváme i v běžném životě na svobodě. Zkuste jiné vlákno na tomto webu – toto není dotaz do právní poradny. Děkuji za pochopení.

  • Ivetta

    (9.10.2024 - 16:14)

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, synovi jsem posílala částku 2000 Kč do věznice Plzeň. Má nějaké exekuce takže chápu že mu něco strhnout. Bohužel mu strhli celou částku a nedali mu z toho ani korunu. Není to poprvé nenechaj mu z toho ani na hygienické potřeby. Maj na to nárok mu sebrat všechny peníze. Děkuji za odpověď.

    • právník

      (10.10.2024 - 15:43)

      Vážená paní Ivetto,
      záleží na tom, jaké exekuce Váš syn má, resp. zda těmito exekucemi je vymáhána jak škoda z trestné činnosti, tak nějaké závazky vzniklé mimo trestnou činnost, např. půjčky či úvěry a podobně. Pokud jsou vedeny exekuce na majetek Vašeho syna z obou uvedených důvodů, pak má věznice skutečně právo zadržet celou zaslanou částku. Naštěstí však, od 01. 01. 2025 se tento systém mění, neboť dochází ke změně zákona o výkonu trestu odnětí svobody. Od ledna příštího roku tedy již bude zůstávat odsouzenému část ze zaslaných peněžních prostředků k dispozici.

    • Roman

      (13.10.2024 - 10:39)

      Dobrý Den,mám takový dotaz? Odsouzená osoba byla ve vazební věznici, poslal jsem dopisy a balík do vlastních rukou? Ale dotyčná osoba je už někde ve vězení? Pošlou mu to z vazební věznice, do vězení? Nebo se mi to vrátí? Děkuji

      • právník

        (14.10.2024 - 19:58)

        Vážený pane Romane,
        co se týká doporučeného dopisu, pak ten vězeňská služba téměř jistě přepošle adresátovi do stávající věznice, kam byl přemístěn. Co se týká balíku, tak ten zpravidla bývá rovněž přeposlán, ale v některých případech mohou pracovníci věznice vyhodnotit, že jsou důvody pro vrácení balíčku odesílateli.
        Vámi popisovaná situace je poměrně běžná, tzn. vězeňská služba na tyto situace má svoje postupy, které fungují bez problémů.

  • Anonym

    (11.10.2024 - 16:08)

    Dobrý den,
    Mám dotaz dnes mi přítelkyni nepustili ze Světlé na PP,soudkyně Pánská,má celkem 60 Měsíců ,nyní chybí do konce 8 měsíců, nepodepsala se jí ředitelka, vychovatelka řekla že je pod neustálým dohledem dozorců,má krátce od léta 1.ds měla 2 kazeňaky,nyní vymazáno.
    Jak má podat odvolačku,nebo se děje automaticky u senátu poté co se o tom zmíní ?
    Jinak prvotrest .
    Děkuji Jana

    • právník

      (14.10.2024 - 20:08)

      Vážená paní Jano,
      soudkyně po vyhlášení zamítavého usnesení jistě poučila Vaši přítelkyni o právu podat opravný prostředek – stížnost a také se odsouzené dotázala, zda si přeje stížnost podat ihned, zda si ponechává zákonnou lhůtu pro podání stížnosti, případně zda se práva na podání stížnosti vzdává. Pokud Vaše přítelkyně soudkyni uvedla, že si podává stížnost, pak toto bylo zaznamenáno do protokolu o veřejném zasedání a stížnost je tedy podána v zákonné lhůtě. Pokud si ponechala lhůtu k podání stížnosti, pak je možno stížnost podat do tří dnů ode dne doručení písemného vyhotovení zamítavého usnesení. Pokud se práva na podání stížnosti vzdala, pak již stížnost podat samozřejmě nemůže, resp. případně podaná stížnost bude odmítnuta.
      Pokud byla stížnost podána, pak po doručení písemného vyhotovení zamítavého usnesení soudu I. stupně doporučuji tuto stížnost ještě odůvodnit, čímž se zvýší šance na úspěch u krajského soudu.

  • Blanka

    (11.10.2024 - 22:15)

    Dobrý den, přítel nastoupil do výkonu trestu za pokus o ublížení na zdraví paragraf 145 odstavec 1, tohoto cinu se dopustil v podmince, kdy dostal podminku na 3roky a při porušení 12.měsíců nepodminene. Chtěl bych se zeptat, zda se mu trest 12ti měsíců přičte nebo by se dali podstoupit kroky k tomu, aby se podmínka pozastavila a „běžela“ po propuštění z výkonu trestu? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den, B.

    • právník

      (14.10.2024 - 20:30)

      Vážená paní Blanko,
      soud ve výjimečných případech může podmíněné odsouzení ponechat v platnosti i v případě, kdy odsouzený zavdá důvod k nařízení výkonu trestu nepodmíněně – např. spáchá další trestný čin. V takovém případě soud prodlouží zkušební dobu (až o dva roky), případně uložit další povinnosti či omezení. Uvedený postup je však skutečně výjimečný.
      Lze tedy předpokládat, že soud, který Vašemu příteli uložil podmíněný trest odnětí svobody, nařídí veřejné zasedání, na které předvolá Vašeho přítele. Váš přítel bude mít možnost (nikoliv povinnost) na tomto veřejném zasedání k věci vypovídat a navrhovat provedení důkazů. Doporučuji, aby se Váš přítel na toto veřejné zasedání velmi pečlivě připravil a vysvětlil soudu své chování – jedině tak je nějaká šance, že soud ponechá podmíněné odsouzení v platnosti a prodlouží zkušební dobu a/nebo uloží Vašemu příteli další povinnosti či omezení.
      Proti usnesení soudu I. stupně je přípustná stížnost, o které rozhoduje nadřízený soud.
      Závěrem k Vašemu dotazu podotýkám, že běh zkušební doby zastavit nelze – zkušební doba z podmíněného odsouzení běží i po dobu výkonu trestu z jiného odsouzení.

      • Blanka

        (15.10.2024 - 11:21)

        Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat. Nešla by ta podmínka, přeměnit na peněžitý trest? Jakože by mu za to nedali navíc těch 12 měsíců odnětí svobody ale, že by se to vyplatilo? Může u té komise toto odsouzený navrhnout? Děkuji Blanka

        • právník

          (16.10.2024 - 16:22)

          Vážená paní Blanko,
          bohužel takový postup zákon neumožňuje. Možnosti jsou jenom dvě – ty které jsem již napsal, tzn. buď soud výjimečně ponechá podmíněné odsouzení v platnosti a prodlouží zkušební dobu nebo odsouzenému nařídí, aby trest vykonal ve věznici. Soud je totiž vázán původní rozsudkem, který již nelze změnit.

  • Roman

    (13.10.2024 - 10:32)

    Dobrý Den,mám takový dotaz? Odsouzená osoba byla ve vazební věznici, poslal jsem dopisy a

  • Roman

    (13.10.2024 - 10:35)

    Balík do vlastních rukou? A ta osoba už je někde ve vězení? Pošlou ji tu poštu, z vazby? Nebo se mi to vrátí? Děkuji

  • Roman

    (13.10.2024 - 10:38)

    Dobrý Den,mám takový dotaz? Odsouzená osoba byla ve vazební věznici, poslal jsem dopisy a balík do vlastních rukou? Ale dotyčná osoba je už někde ve vězení? Pošlou mu to z vazební věznice, do vězení? Nebo se mi to vrátí? Děkuji

    • právník

      (14.10.2024 - 20:32)

      Vážený pane Romane,
      co se týká doporučeného dopisu, pak ten vězeňská služba téměř jistě přepošle adresátovi do stávající věznice, kam byl přemístěn. Co se týká balíku, tak ten zpravidla bývá rovněž přeposlán, ale v některých případech mohou pracovníci věznice vyhodnotit, že jsou důvody pro vrácení balíčku odesílateli.
      Vámi popisovaná situace je poměrně běžná, tzn. vězeňská služba na tyto situace má svoje postupy, které fungují bez problémů.

    • obase.cz

      (28.10.2024 - 23:31)

      Dobrý den. Ano rodný list je také dokladem totožnosti. O.

  • Marcela

    (16.10.2024 - 0:46)

    § 88 odst. 1 písm. b) trestní zákoník –
    Dobrý den, vztahuje se prosím tento paragraf na žádost o PP?
    Syn je prvo-vězněný, souhrnný trest přečin podvodu § 209 odst.1 a nedokončení OPP (prosp. práce) v délce 220 hod. Souhrnný trest má na jednom Rozhodnutí v délce 10měs. Bude žádat po 1/3 trestu. Potřebuji vědět, zda je to odst.1 dle písm. a) nebo b) ??

    • právník

      (16.10.2024 - 16:25)

      Vážená paní Marcelo,
      ano, máte to správně, tzn. podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody je podle ustanovení § 88 odst. 1 písm. b) trestního zákoníku.

      • Marcela

        (17.10.2024 - 0:52)

        Mockrát děkuji za Vaši odpověď. Bez Vás bychom to tu prostě nezvládli

  • Martina

    (23.10.2024 - 19:18)

    Dobrý den, přítel je ve výkonu trestu. S bývalou partnerkou spolu mají syna, ale kvůli špatným vztahům mezi nimi (přítelem a jeho ex partnerkou) mu neumožní žádný kontakt se synem. Ani telefonicky, ani návštěvou. Syn je na něj dost fixovaný a přítel je kvůli přerušení kontaktu se synem dost špatný. Co on může udělat proto, aby kontakt se synem probíhal i nadále přesto, že je ve výkonu trestu? Jaká je nejlepší varianta? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (24.10.2024 - 10:40)

      Vážená paní Martino,
      Vámi popisovaná situace určitě není na krátkou radu v internetové poradně, neboť informací, které jste uvedla, je zoufale málo. Neuvádíte ani, kolik je dítěti roků.
      Úplně obecně k této problematice mohu uvést jen to, že matka dítěte má v tomto případě povinnost informovat otce o tom, jak dítě prospívá (např. zdravotní stav, prospěch ve škole, realizace sportu, atd.), případně by měla poslat do věznice nějaké fotky. Odborníci na tuto problematiku nejsou ve shodě v tom, zda matka je povinna umožnit vězněnému otci telefonický či návštěvní kontakt s dítětem ve věznici. Převládající názor je, že spíše nikoliv. Samozřejmě jsou slyšet i názory radikálně opačné, nicméně v mnohem menší míře.
      Pokud není s matkou dítěte žádná domluva možná, pak nezbývá, než obrátit se na soud a vyčkat jeho rozhodnutí, přičemž odhadnout výsledek (resp. šance na úspěch ve věci) nemohu ani v nejmenším.
      Další možností je, aby o styk s dítětem požádal některý z prarodičů (např. babička), která poté, co soud vyhoví (?), realizovala návštěvu s dítětem ve věznici, případně dítě předala otci k telefonu. Samozřejmě i tato „cesta“ má svá úskalí – znovu zdůrazňuji, že řešit tuto problematiku na internetové poradně je bezpředmětné. Domluvte si osobní schůzku v nějaké advokátní kanceláři, kde vysvětlíte všechny podrobnosti k věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *