Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek. Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.
můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz
4 383 komentáře v “Odpovídá právník”
Magdalena
(28.12.2024 - 18:38)Dobrý den je schvalena snemovnou novela trestního zákona bude to mít vliv na Již odsouzené dekuji
právník
(1.1.2025 - 12:24)Vážená paní Magdaleno,
novela trestního zákoníku je v legislativním procesu a ještě nikdo neví v jakém konečném znění bude definitivně schválena. Nicméně, dopad na pravomocně odsouzené osoby bude minimální. Při optimistickém pohledu na věc bych předpokládal, že tresty by mohly být zrušeny osobám odsouzeným za přečin zanedbání povinné výživy dle ustanovení § 196 odst. 1 tr. zákoníku (skutková podstata tohoto přečinu v prvním odstavci se navrhuje zcela vypustit, tzn. toto jednání by po účinnosti novely již vůbec nebylo trestné) a dále by mohly být zrušeny tresty nebo jejich zbytky osobám odsouzeným za přechovávání tzv. lehkých drog, ale to pouze do určitého množství. Jde o to, že změna zákona, resp. případné zmírnění trestných sazeb, sama o sobě automaticky neznamená poměrné snižování pravomocně uložených trestů – to vůbec nelze očekávat. Pouze v případě, že trestnost činu zcela zanikne (tzn. jednání, pro které byl pachatel pravomocně odsouzen, po změně zákona již není vůbec trestné), pak musí také dojít ke zrušení uložených trestů (případně jejich nevykonaných zbytků).
Lepší právník
(7.1.2025 - 0:37)Eh….. nějak se v tom pletete….. od které doby platí retroaktivita??? Nezdá se vám, že by se hednalo o nepřípustnou právní praktiku v rozporu s legitimním očekáváním a právní jistotou? Doporučuji si zopakovat lex retro non agit a přestat zde plácat blbosti.
právník
(7.1.2025 - 12:49)Vážený pane „lepší právníku“,
v příspěvku, na který reagujete, mimo jiné uvádím:
„změna zákona, resp. případné zmírnění trestných sazeb, sama o sobě automaticky neznamená poměrné snižování pravomocně uložených trestů – to vůbec nelze očekávat. Pouze v případě, že trestnost činu zcela zanikne (tzn. jednání, pro které byl pachatel pravomocně odsouzen, po změně zákona již není vůbec trestné), pak musí také dojít ke zrušení uložených trestů (případně jejich nevykonaných zbytků).“
Toto sdělení je přesné a zcela správné. Pokud trestnost konkrétního jednání po změně zákona zanikne, pak je nepřípustné, aby za toto jednání, které nově již vůbec nebude trestným činem, někdo nadále vykonával trest uložený v trestním řízení – tyto tresty (pokud nebyly již zcela vykonány) musejí být zrušeny.
V minulosti podobná situace nastala, např. v souvislosti se zrušením trestného činu „řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění“ dle ustanovení § 180d tr. zákona – další info viz např. zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/od-ledna-plati-novy-trestni-zakonik-prinese-zasadni-zmeny_200912310140_kbrezovska
Takže pane „lepší právníku“, Váš příspěvek je nejen neslušný, ale navíc informace, které obsahuje, jsou nesprávné.
obase.cz
(11.1.2025 - 21:18)Retroaktivita v trestním právu je přípustná, pokud je v prospěch žalovaného. Ve smyslu listiny základních práv a svobod. Nejlepší pravník.
Anonym
(5.1.2025 - 15:52)Dobrý den když člověk dostane třeba 11 let za drogy a je prvotrestaný vztahuje se na něj podmíněné propuštění na 1/3?A ještě se chci zeptat když budete ve vězení se zvýšenou ostrahou a máte malé dítě tak je tam návštěva jen jednou za půl roku nebo?Moc vám děkuji za odpověď
právník
(6.1.2025 - 22:41)Dobrý den,
záleží na konkrétní hmotně právní kvalifikaci trestného činu, ale tu neuvádíte.
§ 283 Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy
odstavec 1/ (přečin) – podmíněné propuštění možné nejdříve po výkonu 1/3 trestu, ovšem pouze pokud je odsouzený poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody;
odstavec 2/ (zvlášť závažný zločin) – podmíněné propuštění možné nejdříve po výkonu 1/2 trestu;
odstavec 3/ (zvlášť závažný zločin) – podmíněné propuštění možné nejdříve po výkonu 1/2 trestu;
odstavec 4/ (zvlášť závažný zločin) – podmíněné propuštění možné nejdříve po výkonu 2/3 trestu.
Návštěvy osob blízkých se řídí zákonem o výkonu trestu odnětí svobody a vnitřním řádem věznice.
Zákon umožňuje návštěvu osob blízkých v délce nejméně 3 hodiny během jednoho kalendářního měsíce.
K omezení návštěv může dojít pouze výjimečně – v případech předpokládaných zákonem.
Anonym
(16.1.2025 - 17:19)Dobrý den když člověk dostane trest za křivou výpověď a je poprvé trestaný může požádat o propuštění na 1/3? Moc děkuji za odpověď.
Miluše
(2.1.2025 - 12:45)Dobrý den .Chtěla jsem se zeptat když synoví posílám do vězení peníze tak mu z toho skoro nic nezbyde.1500 Kč je na pobyt a ještě má exekuci.Chápu,že není na táboře,ale musí si také něco koupit(hygiena atd)a nic mu nezbývá.Na balík má nárok jednou za půl roku a do kilovky se toho moc nedá dát.Kolik bych mu teda musela poslat aby mu něco zbylo.Nebo by mu vše vzali na exekuci?Děkuji za odpvěd Manglová
právník
(3.1.2025 - 21:16)Vážená paní Miluše,
od 01. 01. 2025 se změnil systém srážek z příjmů odsouzených osob vykonávajících trest odnětí svobody, a to v souvislosti s účinností zákona č. 29/2024 Sb. a navazující vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 360/2024 Sb.
Odsouzeným osobám zůstane větší část peněz, než tomu bylo doposud, resp. do 31. 12. 2024.
Rozdělení příjmů odsouzených osob je počínaje dnem 01. 01. 2025 toto:
Z částky obdržené na účet odsouzeného půjde:
– 33 % na úhradu nákladů na výživu nezaopatřených dětí (tzv. alimenty);
– 23 % na náhradu nákladů výkonu trestu odnětí svobody, maximálně však 80 Kč / den;
– 12 % na srážky k úhradě přednostních pohledávek;
– 4 % na srážky k úhradě dalších pohledávek;
– 17 % na kapesné, maximálně však 15.000 Kč, což je částka se kterou může odsouzený volně nakládat;
– 11 % na úložné, což je částka, kterou odsouzený obdrží v okamžiku propuštění z výkonu trestu.
Je tedy otázka, zda Váš syn má vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti a zda jsou na jeho majetek vedeny exekuce k vymáhání přednostních či jiných pohledávek. V tom nejhorším případě (výživné i různé exekučně vymáhané dluhy) však Vašemu synovi musí zůstat nejméně 17 % z obdržené částky.
V případě, že odsouzený v kalendářním měsíci neobdrží žádný příjem, bude mu věznicí vyplaceno tzv. sociální kapesné ve výši 150 Kč.
Zuzana
(2.1.2025 - 19:53)Jak mám jistit bydlení když nemám žádnou hotovost . Co mám dělat aby jsem nepřišla i bydlení žijí sama.
právník
(3.1.2025 - 21:46)Vážená paní Zuzano,
s Vaším dotazem se prosím obraťte na mé kolegyně ze sociální poradny.
Přejděte na rubriku „Poradna“ a dále rozklikněte rubriku „Sociální poradna“, kde na konec diskuzního vlákna položte svůj dotaz. Sociální pracovnice Vám odpoví.
LENKA
(3.1.2025 - 19:31)Dobrý den,také by mě zajímal stejný dotaz ,co je výš,ohledně peněz ve vt…bude platit to,že určitou část bude mít k dispozici,že mu vše nevezmou?A ta tabulka podm.propuštění je aktuální?děkuji
právník
(6.1.2025 - 21:58)Vážená paní Lenko,
dotaz ohledně rozdělení příjmů odsouzeného (srážky) jsme zodpověděli shora, na což odkazujeme.
Co se týká „tabulky“ podmíněného propuštění, pak nevím přesně, co myslíte.
Pokud máte na mysli statistiku podmíněného propuštění dle věznice, pak tyto údaje mají ryze statistický význam, ale v žádném případě nevypovídají o míře šancí na úspěch v řízení o podmíněném propuštění toho kterého konkrétního odsouzeného. Soudy totiž posuzují každou žádost o podmíněné propuštění individuálně…
Anonym
(5.1.2025 - 11:38)Dobrý den,
mám dotaz ohledně „imunity“ kterou mohou nějací vězni dostat. Takže vlastně když jemu ublíží nějaký jiný vězeň tak bude mít potom větší problém, zajíma mě jak to funguje a jak se to potom řeší a jestli tomu kdo ho napadl mohou i trest kvůli tomu třeba navýšit a o kolik. Děkuji.
právník
(6.1.2025 - 22:15)Dobrý den,
nejedná se o „imunitu“, ale někteří zranitelní odsouzení jsou dle standardů vězeňské služby posouzeni jako „možné objekty napadení“ (MON). Tito odsouzení jsou zpravidla umísťováni na specializovaná oddělení, případně jsou pravidelně kontrolováni vězeňským lékařem či pracovníkem zdravotního střediska věznice v tom smyslu, zda tito odsouzení nejsou objektem násilí.
Vězeňská služba se snaží eliminovat jakékoliv násilné chování ve věznicích. Pokud některý odsouzený napadne jiného, pak je to řešeno dle závažnosti.
Petr
(13.1.2025 - 14:25)Dobrý den , kamarád žádal jako prvotrest za precin PP po 1/3 trestu . Dne 31.10.24 mu to soud zamítl a on se nedovolal, tudíž to nabylo ten den právní moci. Polovina trestu mu vychází na 6.3.25 a chci se zeptat zda může podat další žádost hned po tomhle datu nebo musí splnit 6ti měsíční lhůtu od posledního zamítnutí, diky
právník
(14.1.2025 - 18:01)Vážený pane Petře,
pokud první žádost o podmíněné propuštění byla odsouzeným podána v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu a druhá žádost bude podána v souvislosti s výkonem poloviny trestu, pak nejde o opakování první žádosti odsouzeného o podmíněné propuštění, ale jde o žádost zcela novou – podanou podle jiného zákonného ustanovení, tzn. lhůta po opakování žádosti v délce 6 měsíců se v tomto případě neuplatní.
Žádost o podmíněné propuštění, kterou bude odsouzený podávat v souvislosti s výkonem poloviny trestu, je však třeba pečlivě odůvodnit včetně argumentace, kterou jsem shora uvedl.
Pokud chcete, ozvěte se mi na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz – pomohu Vám s tím.
Joe
(18.1.2025 - 16:44)Dobrý den, je šance na podmíněné propuštění z VT u prvotrestaneho, který má dvě pochvaly, ale jeden kazeňák za pozitivu na opl a 3. Psvd… Ve výkonu za maření úředního rozhodnutí a vykázání, jízda v zákazu bez opl, alkoholu, nehody, do nástupu trestu vždy zaměstnaný, více jak deset let netrestany před tím jednou podmínka a nějaké hodiny, odsezeno 12 měsíců z 21. Druhý dotaz, pokud si odsouzený podá žádost po jedné třetině trestu které nebude vyhověno musí čekat 6 měsíců do dalšího podání nebo může podat dříve pokud bude v polovině trestu. Z 21 měsíců je třetina 7 polovina 10,5 lze podávat po sedmi a když nevyjde tak za 3,5 měsíce znovu? Děkuji
právník
(20.1.2025 - 10:05)Dobrý den Joe,
šance na podmíněné propuštění existuje, ale je velmi malá. Jednou ze zákonných podmínek pro podmíněné propuštění je „polepšení“ odsouzeného – a tuto podmínku soud hodnotí zejména ze zprávy věznice. Pokud je odsouzený ve třetí (nejhorší) PSVD a má uložen kázeňský trest za OPL, pak tyto fakta o jeho „polepšení“ příliš nesvědčí, nicméně je možné, že to před soudem lze vysvětlit, resp. obhájit. Nepíšete k tomu žádné podrobnosti, takže nedokáži vyhodnotit tu konkrétní situaci.
Co se týká druhé části Vašeho dotazu, pak odpověď naleznete o reakci výše – tzn. v mém příspěvku ze dne 14. 01. 2025 v 18:01 hod. Ve Vámi popisovaném případě však odsouzený již vykonal více jak polovinu trestu, takže žádost o PP v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu nyní nelze podat, resp. jakákoliv žádost tohoto odsouzeného, který vykonal více jak polovinu trestu odnětí svobody, bude soudem hodnocena jako „půlková“.
Anonym
(20.1.2025 - 7:10)Dobrý den když dostanete křivou výpověď a ste prvotrestaný je možné žádat o po na 1/3? Moc děkuji za odpověď.
právník
(20.1.2025 - 10:11)Dobrý den,
pachatel trestného činu křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek dle ustanovení § 346 trestního zákoníku, pokud je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, může být podmíněně propuštěn již po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody.