Jak to chodí ve vazbě
Od zadržení k vazbě
Sebrali vás, najednou máte pouta na rukou, a vezou vás policejním autem prostě někam. V hlavě se vám honí milion myšlenek, a jen těžko se vám je daří nějak utřídit. Je jedno, co jste udělali, a pro tento článek je asi fuk, jestli jste něco udělali. Podstatné je tu popsat, co vás nejspíš čeká. Míst, kam vás povezou, může být vícero. Obvykle jedete přímo, nebo k vyšetřovateli, kde proběhne výslech. Ten může trvat hodinu, dvě i více… Záleží na okolnostech. Pokud se policie nerozhodne vás propustit na svobodu, sepíší s vámi protokol o zadržení, prohledají vás, a seberou vše kromě oblečení (i tkaničky od bot). Kontaktují za vás rodinu, a dají možnost zavolat advokáta. Od této chvíle jste omezeni na svobodě, a technicky vzato, nemůžete vůbec nic. Dají vás do policejní cely, kterou většinou sleduje kamera, nonstop zde svítí světlo, a bez zavolání strážníka nemůžete ani na záchod. V mnoha celách není ani matrace a dostanete jen deku (s trochou štěstí nebude kousat), a pokud budete mít velké štěstí, nechají vás v cele samotného. Jinak to může být zajímavé, CPZ jsou plné lidí sebraných z ulice. Ve většině tzv. CPZ (cel předběžného zadržení) není ani okno, a běží jen větrák. Jste bez hodinek, nemáte žádnou představu o čase. Jediné, podle čeho se můžete orientovat v čase, je roznášení jídla. Obvykle dostanete třikrát denně tři rohlíky a nějaký salám. Jedná se o poměrně účinný způsob, jakým z vás něco dostat. Mohou vás tahat po výsleších. Přes den, v noci, kdykoli. Celý proces, který může trvat maximálně 48 hodin, je obvykle zakončený sdělením obvinění, po kterém vás buď propustí, nebo státní zástupce navrhne vzetí do vazby. Soud má pak dalších 24 hodin na rozhodnutí. Celkem tedy můžete v policejní cele strávit 72 hodin. Po návrhu na vazbu skončíte před soudcem.
Vazba
Soudce rozhodne o tom, zda vás propustí, nebo ne. Jsou v tři zákonné důvody, pro které Vás na vazbu dají. Za prvé obava z toho, že budete pokračovat v trestné činnosti, nebo dokončíte, pro co vás obvinili (nejčastější důvod vazby). Za druhé existuje reálná obava, že budete ovlivňovat nebo nějak mařit vyšetřování (například ovlivňování svědků). Třetí je obava z toho, že nebudete spolupracovat, případně se budete vyhýbat trestu. Často bývá ukládána vazba z více důvodů současně.
Pokud soudce souhlasí s návrhem na uvalení vazby, policejní eskorta vás zpravidla přiveze do vazební věznice v obvodu soudu, který vás do vazby poslal. Jsou i výjimky, kdy vás odvezou do vazby jiné, ale od čeho máme diskuze…?
Při příjmu do vazební věznice procházíte znovu osobní prohlídkou, kdy s vámi dozorci projdou základní administrativu a rozhodnou, jaké věci můžete mít u sebe, a které vám uloží do skladu. Zpravidla vám nechají hodinky, nezávadné potraviny, a například cigarety a hygienické potřeby, pokud u sebe nějaké máte. Při příjmu pak dostanete matraci a základní oblečení. Dají vás do tzv. nástupní cely, kde zůstanete, dokud s vámi neprojdou základní sezení pedagog, psycholog, a lékař. Jakmile jste odbavení, zpravidla do týdne vás dají do cely, kde můžete být zavření až do propuštění, případně do pravomocného odsouzení, a přesunu k výkonu trestu. Pokud vás tedy nepřesunou do volné vazby, nebo na jinou celu.
Stále jste nevinný, ale trest se na vás již vykonává, to je absurdita vazby. Na druhou stranu nutno dodat, že vazba se vám v případě odsouzení započítává do trestu.
Jak dlouho můžete ve vazbě být
Obecně by mělo platit, že ve vazbě by měl obviněný pobýt jen nezbytně dlouhou dobu. Celková maximální doba trvání vazby se pak liší podle skutků, pro které je obviněný stíhaný:
1 rok maximálně, pokud se jedná o obvinění z přečinu.
2 roky maximálně, pokud jde o obvinění ze zločinu
3 roky, pokud jde o zvlášť závažný zločin
4 roky, pokud jde o zločin, pro který je možné uložit výjimečný trest.
Nejvýše do třetiny této maximální doby však musí být podána obžaloba. Tzn. například u přečinu do 4 měsíců. Pokud do té doby obžaloba není, obviněný musí být propuštěný.
Tzv. koluzní vazba, tedy vazba z důvodu možnosti maření vyšetřování, může trvat maximálně 3 měsíce. Výjimkou je situace, kdy se obviněný během vazby pokusil nějakým způsobem ovlivňovat svědky, nebo spoluobviněné. V takovém případě může soud na návrh státního zástupce koluzní vazbu prodloužit. V případě, že u obviněného nejsou další důvody k vazbě, musí být po třech měsících propuštěn.
Do doby vazby se započítává doba od okamžiku zadržení policií.
Cela
Na cele jste většinou ve dvou, máte možnost mít televizi, rádio. Pokud má cela zásuvku, nebývá to problém.Pokud ne, jako například ve VV Praha Pankrác, televize si příliš neužijete, protože baterie jsou velmi drahé. Jinak je v cele jen záchod umyvadlo, stolek, nepohodlná židle a skříňka na osobní věci. Rozhodně doporučuji koupit si v kantýně, nebo nechat poslat zámek. Nutno ještě také dodat, že jakákoliv elektronika nejdříve musí projít kontrolou, za kterou zaplatíte cca 200 Kč. Horší než placení je fakt, že na kontrolu můžete čekat několik týdnů až měsíců. Více ke kontrole elektroniky zde.
Ve vazební věznici – cele bývají malá okna s mříží a pletivem (tzv. piškoty).
Nekuřáci mají možnost být odděleni od kuřáků
Jedná se skutečně jen o možnost, v zásadě záleží opravdu jen na vás. Vězeňská služba toto skutečně dodržuje, takže pokud jste nekuřáci, máte možnost být odděleni od kuřáků, v praxi pak i v některých věznicích na vycházce.
Jídlo ve vazbě
Jídlo vám nosí třikrát denně: snídani, oběd, a večeři. Z toho teplé jídlo 1-2 dvakrát denně. Ve většině vazebních věznicích je strava naprosto příšerná, proto obvinění využívají možnost nákupu v kantýně. Jídlo vám podávají sklopným okénkem ve dveřích cely (katru), tzv. bufetem.
Kantýna
Máte samozřejmě možnost si jednou až dvakrát týdně nakoupit v kantýně, a z peněz, které vám do vazby přijdou se vám nic nestrhává. Nakoupit si můžete buď přímo v kantýně, nebo si napíšete seznam a nákup vám dovezou na celu. Limit na nákup má každá věznice stanovený jinak. Bývá to 500-2000 Kč. V kantýně lze koupit běžné věci jako sušenky, trvanlivé potraviny, tabák, či kávu. Většinou bývají kantýny neskutečně předražené.
Vycházky
Na vycházky máte právo 1 hodinu denně. Ve většině vazebních věznic Vás dovedou na dvůr, kde jste uzavřeni v kotcích cca 3 krát 3 metry a můžete tak maximálně chodit dokola a křičet na ostatní. Za což Vás příslušníci nepochválí. Omezení v prostoru nejste ani tak proto, že by Vám chtěla věznice znepříjemnit život, ale je třeba zabránit styku kompliců ve stejných věcech, žen od mužů, násilníků, ohrožených a pod. V některých vazbách je možnost sportovních aktivit během vycházek.
Návštěvy
Obviněný má právo na 1 návštěvu za 14 dní. Maximální doba návštěvy je 90 minut. Vazební věznice většinou nijak zvlášť neomezují okruh osob, které vás mohou navštívit. Někdy však ano, pak právo na návštěvu mají jen osoby blízké. Maximální počet návštěvníků jsou 4 osoby. Výjimkou z toho celého je koluzní vazba, ale k tomu později. Návštěvní místnosti jsou velmi různé, ale obvykle se jedná o přísnější režim než ve výkonu trestu. Žádná možnost občerstvení, dotyk jen při přivítání a loučení. Obvykle jste odděleni nízkou přepážkou.
Horká voda
Ze zákona máte nárok na horkou vodu k zalití čaje nebo kávy. Takže vám ji zpravidla zalijí ráno a večer. Většinou není až tak horká, a často vám přes okénko polijí ruku. Proto se velká část obviněných uchyluje k zajímavému řešení vaření vody tzv. ponorkou. Tedy ponorným vařičem ze zapalovače, nebo žiletek na bázi elektrolýzy. Viz výklad pojmů zde. Samozřejmě vám v té vodě potom plavou zbytky rzi z kabelů, a podobné věci. O zdravotní nezávadnosti se mluvit příliš nedá.
Balíčky, korespondence
Ve výkonu vazby máte možnost přijmout jeden 5 kg balíček za 3 měsíce. Obsah balíčku může být stejný, jako v případě výkonu trestu, podrobnosti zde. Stejně tak máte na rozdíl od výkonu trestu právo přijímat hygienické balíčky.
Pokud jde o ostatní korespondenci, máte možnost přijímat i odesílat poštu a tiskoviny bez omezení. Jediným limitem jsou poštovní známky a případná cenzura. Pošta se čte a kontroluje, s tím počítejte. Pokud jste v koluzní vazbě, je celá situace ještě složitější, ale o tom dále.
Oblečení
Máte v zásadě dvě možnosti. Buď přijmete možnost nošení vazebního erárního mundúru, což může být pro někoho ponižující a nedůstojné, ale na druhou stranu máte výměnu a praní zajištěné a v zásadě je to pohodlné, k soudu vám pak dají vaše oblečení. (což je rozdíl oproti výkonu trestu). Nebo budete chtít nosit vlastní oblečení, v takovém případě si ale musíte zajistit výměnu sám, a minimálně jednou týdně oblečení měnit. Buď prostřednictvím pošty, nebo při návštěvách. Případně kombinací, což je nejběžnější. Je to drahé, ale pro někoho důležité.
Volná vazba
Volná vazba je něco jako mírnější forma vazby. Jedná se o to, že jste sice ubytováni na jedné cele, ale máte možnost se pohybovat po jedné chodbě, kde je cel více, a můžete se tak volně setkávat s více lidmi. Je to vlastně podobný princip jako ve výkonu trestu. Na chodbě míváte konvici na vodu, někde i kulturní místnost s televizí a nějakými hrami.
Práce ve vazbě
Ačkoli to zákon o výkonu vazby umožňuje, šance na běžnou práci ve vazbě je jen teoretická. Jedinou možností práce tak zůstává stát se tzv. chodbařem. To je právě ten člověk, který nosí po vazbě vodu, jídlo, a dělá takového nosiče všeho možného. Často pomáhá zajišťovat i další věci chodu oddělení. Dostává více jídla apod. Práce pro věznici samozřejmě přináší i jisté výhody, a v některých případech je i placená. Takže si ze zájemců vězeňská služba vybírá. Pokud víte, že budete ve vazbě delší dobu, není špatný nápad usilovat o to, stát se chodbařem.
Koluzní vazba
Tzv. koluzní vazba, tedy vazba, která se ukládá z důvodu možného maření vyšetřování. Zejména pak proto, aby obviněný nepůsobil na spoluobviněné, nebo svědky. Koluzní, nebo také „béčková“ vazba (podle § 67 písm. b) trest. řádu.). Jedná se v zásadě o nejpřísnější formu vazby. Jste odděleni od ostatních obviněných, a na cele s vámi může být jen člověk ve stejném režimu. Na vycházky chodíte též odděleně. Během návštěv vás poslouchá vyšetřovatel a dopisy neprocházejí jen běžnou cenzurou, ale jdou ještě přes vyšetřovatele. V závislosti na tom, jak rychle váš dopis přečte a odešle vám, docházejí odpovědi. Je to velmi psychicky náročné, v podstatě je to taková větší míra izolace v base. Představte si, že v dnešní době čekáte na odpověď třeba měsíc. Koluzní vazba může trvat maximálně 3 měsíce. Tedy pokud si ji sami nějak neprodloužíte snahou o ovlivňování svědků.
Aktivity ve vazbě
Aktivity ve vazbě jsou oproti výkonu trestu ještě poměrně dost omezené. Je to dáno v zásadě velkým množstvím skupin, tedy nutnému oddělení lidí. Vězeňská služba tak má poměrně složitou situaci. Každopádně záleží, jaké máte štěstí. Někde je možnost psychoterapií, hraní her na hřišti (pokud je ve skupině dost lidí a věznice to umožňuje), občas máte možnost podívat se na film, nebo nějaké stolní hry. Oblíbená aktivita vězeňské služby je pracovní terapie, kdy vás vytáhnou z cely a a dají vám nějaký úkol, například vynést popelnice a pod. Nejvíce asi osobám ve vazbě pomáhají kaplani věznic.
Související:
- Popis a hodnocení jednotlivých věznic v České republice
- Jak to začíná, vazba, zadržení, CPZ
- Co vás v base čeká. (basa z volné nohy)
- Typy věznic
- Jak připravit blízké na nástup do vězení
- Jak se připravit na nástup do vězení
- Co si vzít s sebou do vězení
- Jak probíhá nástup trestu
- Jak zvládnout vězení
- Vzdělání ve věznicích
- Telefonování ve vězení
- Peníze ve vězení
- Eskorty vězňů
- Výklad pojmů z vězení
- Kázeňské odměny
- Kázeňské tresty
- Drogy ve vězení
- Kontakty úřady, soudy
- Po propuštění z trestu
46 komentáře v “O vazbě”
Andrea
(9.8.2024 - 1:12)Dobrý den, známý je na vazbě a já nevím co dělat…je mu 17 let a slyšela jsem že by tam mělo být oddělení pro mladistvé tedy do 18 let kde je snížená doba kdy ho můžou držet (prý 2-4 měsíce) … Je to tedy pravda nebo je možné že ho mohou propustit do těch 2 měsíců ?
Helena olahova
(4.9.2024 - 20:25)Prosila bych o vyrozumění mého syna Emila Berkyho nevím co mám dělat jak se mám spojit s vama