Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 141 komentáře v “Odpovídá právník

  • Kristýna

    (5.2.2020 - 22:40)

    Dobrý večer , mám dotaz v roce 2017 jsem dostala podmínku na tři roky za ohrožování dětí , v roce 2019 jsem dostala za své děti další podmínku podobu pěti let . Dnes jsem dostala Předvolání k veřejnému zasedání a bylo tam napsáno … Pro přečin ohrožování výchovy dětí se nařizuje veřejné zasedání o nařízení výkonu trestu , původně podmíněně odloženého .
    A já teť nevím co to znamená jestli mohu dodat nějaký důkazy o tom že dodržuji vše co mám a starám se o deti jak se patří . Nevím jestli mi to proměněj v trest nebo můžou v něco jiného . Předem děkuji za odpověď

    • Obase

      (6.2.2020 - 9:22)

      Dobrý den,
      bude se jednat o tom,zda Vám soud promění podmínku do nepodmíněného trestu. Pokud máte cokoli na svou obhajobu, jistě uděláte dobře, pokud si to s sebou vezmete.
      O.

    • právník

      (6.2.2020 - 10:42)

      Vážená paní Kristýno,
      patrně jde o to, že v pořadí druhý trestný čin jste spáchala ve zkušební době prvního podmíněného odsouzení, čímž jste zavdala příčinu k nařízení výkonu trestu (k tzv. proměně podmínky). Soud proto nařídil veřejné zasedání, ve kterém rozhodne, zda budete povinna původně podmíněně odložený trest vykonat ve věznici nebo zda podmíněné odsouzení ponechá v platnosti za současného zpřísnění podmínky. Ve veřejném zasedání budete soudem vyslechnuta a můžete uvádět skutečnosti a předkládat důkazy, které hovoří ve Váš prospěch. Budete muset přesvědčit soud, aby Vám dal ještě šanci a podmíněné odsouzení ponechal v platnosti, ačkoliv existuje důvod pro nařízení výkonu trestu. Bohužel soudy ponechávají podmíněná odsouzení v platnosti v těchto případech pouze výjimečně, jak vyplývá již z dikce zákonného ustanovení, které řídí tuto problematiku. Doporučuji Vám ve věci angažovat právníka, neboť situace je vážná.

  • Michaela

    (7.2.2020 - 7:35)

    Dobrý den. Prosím vás jak je to s podmínečným propuštěním po jedné třetině odsezeneho trestu? Manžel je v odnětí svobody na 10 měsíců za neplacení výživného. Poprvé. Chci mu zařídit příslib práce a i to že se má kam vrátit. Byla mi nabídnuta možnost od mojí sestry bydlet s dětmi v Německu s tím že bych dostala byt a pro manžela příslib práce. Pustí manžela po té jedné třetině trestu když bude mít vše v Německu nebo k tomu aby ho pustili na podmínečné propuštění po jedné třetině trestu musí mít práci a bydlení v Česku. Děkuji

    • právník

      (7.2.2020 - 12:29)

      Vážená paní Michaelo,
      nemohu vědět, zda soud žádosti Vašeho manžela o podmíněné propuštění vyhoví, nicméně pokud jde o příslib bydlení a příslib práce, pak tento nemusí být v ČR. Soud většinou akceptuje i cizozemské bydliště, případně příslib práce ze zahraničí, pokud odsouzený logicky vysvětlí své budoucí záměry (s pobytem v zahraničí).

  • Lida

    (11.2.2020 - 16:09)

    Dobrý den,mohu si já jako civilní osoba zažádat o návštěvu?Přítel vykonává výkon trestu ve Všehrdech.Dekuji za odpoved

    • právník

      (12.2.2020 - 10:04)

      Vážená paní Lido,
      odsouzený má právo po dobu výkonu trestu odnětí svobody přijmout návštěvu osob blízkých v trvání tří hodin v jednom kalendářním měsíci. O povolení návštěvy konkrétní osoby blízké musí požádat věznici odsouzený. Věznice odsouzenému vydá povolení k návštěvě, které pak odsouzený zasílá osobě (osobám) blízkým.
      Zájem o uskutečnění návštěvy tedy musí vzejít od odsouzeného, nikoliv od osob blízkých, které o povolení návštěvy žádat nemohou.

      • Šárka

        (12.2.2020 - 16:29)

        Dobrý den, psala jsem vám dnes zprávu a priradila se k příspěvkům z 28.1. 2020. Dekuji

  • Alex

    (12.2.2020 - 20:04)

    Dobrý večer ,chtěla bych se zeptat zda víte bližší informace ohledně dřívějšího propouštění odsouzených ? https://www.ceska-justice.cz/2020/02/drivejsi-propousteni-odsouzenych-valkova-se-obava-aby-toho-nezneuzili-hajzlici/ děkuji za odpověď

    • právník

      (20.2.2020 - 11:16)

      Vážená paní Alex,
      bližší informace nemám, studuji pouze platné právní předpisy – úvahami politiků se nezabývám.
      Navíc, případné změny by nedopadly na odsuzující rozsudky, které již nabyly právní moci.

  • Petr

    (13.2.2020 - 19:37)

    Pracoval jsem 3 roky ve vykonu trestu jako hornik jak se mi tato doba pocita do duchodu myslim tim tridu

    • právník

      (20.2.2020 - 11:08)

      Vážený pane Petře,
      na Váš dotaz neznám odpověď, neboť touto problematikou se nezabývám.

  • Renáta

    (14.2.2020 - 11:19)

    Dobrý den, Chtěla bych se zeptat,můj syn má uložený trest prospěšnych prací.V dubnu 2020 to bude rok co je dostal soudem urceny.Při odpracovávání měl 2 měsíce nemocenskou a 3 měsíce čekal na rozhodnutí soudu o přeměně místa výkonu PP. Nyní však při práci ve 3 směnném provozu nestihne odpracovat celých 300 hodin do 1 roku.Četla jsem ,že se nemocenská do oné doby nezapočítává. Má syn soud o prodloužení doby nějak požádat nebo je to automaticky? Děkuji za odpověd

    • Obase

      (17.2.2020 - 6:09)

      Dobrý den,
      určitě je vhodné, aby o tom informoval soud.
      O.

  • Miloslava Žáková

    (15.2.2020 - 12:48)

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda, soud přihlíží pri procesu k těhotenství partnerky odsouzeného. Jedná se o zabití z nedbalosti. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď

    • právník

      (20.2.2020 - 11:05)

      Vážená paní Žáková,
      ve smyslu právních předpisů nikoliv. Soud zkoumá pouze to, zda odsouzený splňuje zákonné podmínky pro podmíněné propuštění. K sociální situaci odsouzeného, případně jeho rodiny, nepřihlíží. Samozřejmě je třeba podotknout, že každý soudce je také jenom člověk, takže při svém vnitřním rozhodování může zohlednit vlastně cokoliv…

  • Miloš

    (16.2.2020 - 9:05)

    Mám dotaz když pustí přítelkyni na podmínku může vycestovat za hranice? Živím se jako řidič mezinárodní dopravy a rada by jezdila semnou

    • právník

      (20.2.2020 - 11:01)

      Vážený pane Miloši,
      v případě podmíněného propuštění z výkonu trestu Vaše přítelkyně může krátkodobě vycestovat z ČR naprosto bez omezení. I v případě dohledu ze strany PMS ČR. Probační úředník stanoví po dohodě s klientem termíny, ve kterých se klient musí dostavit na pracoviště PMS ČR, ale zakázat klientovi cesty do zahraničí nemůže.

  • alena

    (16.2.2020 - 22:15)

    dobrý den chtěla bich se zeptat můj přítel je na vazbě na borech za krádeže a teď má dostat z krajského soudu v Plzni papír jak se odvolal kdiz ho vzaly do vazby můžu se zeptat on může pak žádat o propuštění ale z náramkem že mi napsal omluvenek dopis státnímu zástupci?

    • právník

      (20.2.2020 - 10:46)

      Vážená paní Aleno,
      omlouvám se, ale Vašemu dotazu nerozumím, proto nemohu odpovědět.

  • Alex

    (20.2.2020 - 6:43)

    Dobrý večer ,chtěla bych se zeptat zda víte bližší informace ohledně dřívějšího propouštění odsouzených ? https://www.ceska-justice.cz/2020/02/drivejsi-propousteni-odsouzenych-valkova-se-obava-aby-toho-nezneuzili-hajzlici/ děkuji za odpověď

    • právník

      (20.2.2020 - 10:45)

      Vážená paní Alex,
      bližší informace nemám, studuji pouze platné právní předpisy – úvahami politiků se nezabývám.
      Navíc, případné změny by nedopadly na odsuzující rozsudky, které již nabyly právní moci.

  • Roma

    (21.2.2020 - 20:28)

    Dobrý večer jen jsem se chtěla zeptat manželovi zamítli 1/3 a chci se zeptat můžu jako manželka už po 3 měsících poslat žádost na soud o Pp nebo musí manžel až po 6 měsících?

    • právník

      (24.2.2020 - 10:21)

      Vážená paní,
      žádost o podmíněné propuštění může podat pouze sám odsouzený nebo jeho obhájce na podkladě plné moci. V zákonem vyjmenovaných případech může za odsouzeného podat návrh na podmíněné propuštění také ředitel věznice, ve které odsouzený vykonává trest odnětí svobody nebo zájmové sdružení občanů, pokud současně poskytne záruku za dovršení nápravy tohoto odsouzeného. Osoby blízké za odsouzeného nemohou podat žádost o podmíněné propuštění v žádném případě.
      Pokud soud Vašemu manželovi pravomocně zamítl žádost o podmíněné propuštění, kterou podal po výkonu jedné třetiny trestu předtím než vykonal polovinu trestu, pak Váš manžel může podat další žádost o podmíněné propuštění ihned poté, co vykoná polovinu trestu odnětí svobody. Žádost o podmíněné propuštění však musí podat sám odsouzený nebo jeho obhájce, nikoliv Vy, jak již bylo výše uvedeno.

  • Vladimír

    (23.2.2020 - 2:08)

    Zdravím,
    je možné aby mi podmínka skoro celá proběhla v kriminále??? Odklad je na čtyři léta a z toho jsem byl 3 roky v base. Jak mám tedy zaplatit dluh????
    Díky za info

    • Renata

      (23.2.2020 - 16:01)

      Dobrý den dostala jsem trest domácího vězení v trvání 20mesicu nikdy před tím jsem přímo ve výkonu trestu nebyla, ale mám k tomu 5letou podmínku, která mi teď v listopadu 2020 konci. Trest domácího vězení mám od 15.10.2019 takže 4 měsíce za sebou muzu si zazadat o prominutí zbytku trestu po uplynutí 1/3 nebo poloviny trestu?? Jak toto funguje?? Mám 3 malé děti a opravdu tuto situaci špatně snášejí mají jenom mě a nemohou víkendy svátky nikam. Dekuji moc za odpověď opravdu už nevím na koho se obrátit o radu

      • právník

        (24.2.2020 - 10:53)

        Vážená paní Renato,
        bohužel nemůžete. Podmíněné propuštění z výkonu trestu domácího vězení zákon nezná. Soud může upustit od výkonu zbytku trestu domácího vězení, ale pouze pokud odsouzený onemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou nemocí nebo nevyléčitelnou nemocí duševní nebo z jiných obdobně závažných důvodů. To, že máte 3 malé děti soud zřejmě věděl už když Vám tento druh trestu uložil (možná to byl jeden z důvodů, proč soud uložil zrovna tento druh trestu), takže s tím, že děti o víkendu „nikam nemohou“ asi neuspějete. Je mi líto…

  • Renata

    (26.2.2020 - 18:35)

    Moc děkuji za odpověď. Takže když to takhle blbě napíšu zbývá mi do konce trestu 15 měsíců kdybych domácí vězení porušila půjdu si těch 15 měsíců odsedět a tam mám šanci po 1/3 zažádat o podmíněné propuštění a tím pádem bych byla po 5 měsících doma a měla to ukončené. Je to tak??

    • právník

      (28.2.2020 - 11:38)

      Vážená paní Renato,
      samozřejmě to tak není. Pokud byste porušila domácí vězení a soud by Vám nařídil výkon trestu odnětí svobody v délce 15 měsíců, pak byste sice mohla po výkonu jedné třetiny trestu, tedy po 5 měsících, žádat o podmíněné propuštění, ale než by soud žádost projednal uplynul by nejméně další měsíc (spíše měsíc a půl nebo taky dva). Navíc je otázka, zda by Vaší žádosti o podmíněné propuštění soud vyhověl. Určitě by negativně přihlídl k tomu, že jste již porušila podmínky alternativního trestu domácího vězení, pročež musel být nařízen nepodmíněný trest odnětí svobody. Nicméně dejme tomu, že by Vás soud (fakticky po 6-7 měsících věznění) podmíněně propustil na svobodu, ani tak by to pro Vás neskončilo. Ze zákona by Vám byla uložena zkušební doba až na 3 roky a soud by Vám mohl uložit také dohled probačního úředníka, případně další omezení či povinnosti.

  • Soňa

    (2.3.2020 - 19:40)

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj přítel má rok do propusteni, byl odsouzen za prodej drog. Byl ve věznici v Rapoticích a minulý týden ho převezli do věznice horní Slavkov. Důvod – bachař u něho našel mobilní telefon. Mě teď zajímá jestli dostane jen kázeňské tresty nebo mu za to může hrozit i navýšení trestu? 🙁 Měl celou dobu 1 dif. , choval se slušně, chodil do práce. Děkuji za odpověď ☺️

    • právník

      (6.3.2020 - 15:06)

      Vážená paní Soňo,
      takové jednání odsouzeného je zpravidla posouzeno „pouze“ jako vážný kázeňský přestupek, za který vězeňská služba odsouzenému uloží kázeňský trest v rámci zákona o výkonu trestu. K trestnímu stíhání dochází většinou pouze pokud odsouzený využije mobilního telefonu k páchání další trestné činnosti nebo např. k opatření ve věznici nepovolených předmětů či návykových látek a podobně. Jinými slovy – pokud odsouzený z mobilního telefonu volá svým blízkým za účelem upevnění sociálních vztahů, pak toto podle mého názoru trestné není.

  • Jana

    (4.3.2020 - 12:55)

    Dobry den,prosim je spravne vyrozumeni k zadosti o prerazeni z veznice do jiné veznice a jako důvod uvedeno,nezaraditelny do zamestnani ?Nemuze pracovat venku,z duvodu pokus o utek z vyslechu,pred vazbou.Dekuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.