Novodobé otrokářství pokračuje (,,navýšení odměn vězňů“)

Vláda po 18ti letech rozhodla o navýšení pracovních odměn vězňů. Změna začne platit od dubna příštího roku. Další pozitivní zprávou je, že se po letech změní přerozdělení částí odměn. Od dubna si tak budou odsouzení více spořit na výstup.  Má to ale dvě ale. Zatím co se průměrná mzda v ČR od roku 1999 (poslední navýšení) zvýšila dvojnásobně a minimální mzda trojnásobně (v té době byla odměna vězně vyšší, než minimální mzda), ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo navýšit odměny o pouhých 20 %. Tedy u průměrného vězně o 1000 Kč. Ať se ne mě nikdo nezlobí, ale to je naprosto směšné a jedná se spíše o novodobé otrokářství. Vezmeme-li do úvahy, že minimálně 2000 Kč z 5500 Kč (nově)  si vezme stát zpět na náklady výkonu trestu, další odvody z daní a sociálního a zdravotního pojištění, rozhodně to nikomu nepomůže. Z dluhů pak vězni během výkonu trestu nezaplatí nově (po přerozdělení) téměř nic, tedy se často vracejí s dluhy mnohem vyššími, než při nástupu trestu. Poškození pak téměř nemají šanci dostat své peníze zpět. Vězně po propuštění k práci poté příliš nemotivuje svazek exekučních příkazů.

Naprostá většina odsouzených je dnes zařazena do první platové třídy, a to bez ohledu na výši vzdělání. Tabulka ministerstva, ukazující platové třídy je tak další blamáží. Nejde totiž o vzdělání, ale o vzdělání v oboru, přičemž vězeňská služba často zaměstnává např. jako kuchaře vyučené zedníky a obráceně, právě proto, aby jim nemuseli více platit.

Nevěřím tomu, že problém je v nedostatku financí. Za situace, kdy VS chce stavět nové věznice za miliardy a zaměstnavatelé nemají dostatek pracovních sil, by navýšení minimální odměny vězňům někam kolem 10 000 Kč neměl být naprosto žádný problém. Chci se ptát, v čí prospěch tak zmíněná akce je.

O. P. Z

Autor příspěvku: Obase

3 komentáře v “Novodobé otrokářství pokračuje (,,navýšení odměn vězňů“)

  Dana

  (22.7.2017 - 14:36)

  skvělý článek a naprostá pravda !!!!

  holotka

  (22.7.2017 - 21:47)

  Přesně tak, levná pracovní síla, nikoho nezajímá, že dluhy narůstají a jednou se musí splatit. Je mi z toho smutně, nedivím se, že většina nezvládne návrat do běžného života a brzy se vrací zpět za vězeňské zdi. Jenom budu tiše doufat, že se někomu otevřou oči, aby to bylo prospěšné, když pracují, ať mají zaplaceno, ale prostě někomu to vyhovuje, levná pracovní síla!!!!!

  Anton

  (23.7.2017 - 15:41)

  Novodobi otrokarstvi vyhovuje i zahranicnim firmam ktery hledaj levnou pracouni silu jako jsou vezni

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *